България е отказала нов вид кредитна линия, предлагана от Международния валутен фонд, научи Дарик радио. Източници близки до фонда потвърдиха пред медията, че по време на годишната среща на МВФ на страната ни е предложен заем за по-бързо излизане от кризата, който е нов вид кредит, разработен от институцията и е различен от класическите предпазни споразумения.
От фонда препоръчваха вниманието на правителството да се обърне към дългосрочната цел за влизане в механизма, предхождащ еврозоната (ЕРМ ІІ) и евентуалното влизане във валутния съюз.
От представителството на фонда у нас бяха категорични, че страната ни не е водила преговори за заем. От там обясниха, че на срещата принципно е представена новата възможност, която е подходяща за страни като България. Тя обаче директно не е предлагана на нашия представител - зам.-министъра на финансите Боряна Пенчева. От финансовото министерство бяха категорични, че преговори не са водени и страната ни няма нужда нито от класическия вид предпазно споразумение, нито от нов вид заеми от фонда.
По непотвърдена информация в следващите две седмици представители на фонда отново ще дойдат в България.
В края на октомври у нас имаше техническа мисия на фонда, поканена от българското правителство. Тя трябваше да окаже помощ за пенсионната реформа. Мисията беше ръководена от Емануеле Балдачи, който определи структурата на пенсионната система у нас като добра. Той препоръча да се избегне национализацията на частните пенсионни фондове.
В началото на октомври пък приключи редовната есенна мисия на фонда у нас. Тя бе ръководена от ирландката Катрина Пърфийлд. В заключителния документ от мисията фондът прогнозира икономически растеж между 2 и 2,5% растеж за българската икономика догодина. Според експертите тази година икономиката ни ще отбележи нулев ръст или минимален - 0,4 на сто. По този начин дефицитът може да слезе под три процента, припомня Dariknews.bg.