България и тази година е на последно място в класацията на Евростат за разпределение на брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, измерен чрез покупателната способност.
БВП на човек от населението в България в стандарт на покупателната способност е 44% от средното за Европейския съюз. Това е най-ниския резултат сред страните от Общността. Румъния е едно място пред нас с 46% на средната стойност.
На първо място е Люксембург. Малката държава е постигнала 271% над средното ниво на индикатора. Втора по ред е Холандия със 133%, следвана от Ирландия, която има покупателна способност над средната от 128%.
Най-големите икономики в Европа - Германия и Франция, заемат съответно осмо и единадесето място. В Германия БВП на човек от населението, измерен с покупателната способност е 118% на средното за Общността, като във Франция той е 108%.
Според специалистите Люксембург е начело в класацията, тъй като в страната работят много хора, които всъщност живеят в друга европейска страна. По този начин големият БВП, измерен с покупателната способност на населението е създаден от работещите в Люксембург. Той обаче се разпределя върху по-малък брой жители. При положение, че се вземе предвид само добавеното от живеещите във Великото херцогство, тогава БВП на човек ще бъде 195% от средното за ЕС. Това обаче отново ще представлява челна позиция.
Показателят за разпределение на БВП на човек е често използван коефициент за измерване на благосъстоянието на една нация. Той обаче не е достатъчен, за да се оцени колко е богата дадена държава. Поради тази причина е нужно да се съпоставят различните индекси на покупателна способност между различните страни, обясняват социолози.