България показа гъвкавост при кризата, сочи доклад на BusinessEurope

11.03.2010 | 12:06
по статията работи: econ.bg
Продуктивността на европейската икономика е далеч под нивата на САЩ, допълват от организацията
България показа гъвкавост при кризата, сочи доклад на BusinessEurope

Конфедерация на европейския бизнес (BusinessEurope) публикува своя доклад "Европейски барометър за реформи - Пролет 2010. Стандарти за начините за излизане от кризата". Анализът включва държавите от ЕС, Норвегия и Швейцария. Основният извод на организацията е, че нито една държава не се представя добре във всички области на икономиката.

Като цяло брутния вътрешен продукт на ЕС се свива с 5,8% през 2009 година. За сравнение БВП на САЩ намалява с 4,6%, а на Япония - със 7,1 на сто.

Сред държавите, които се представят около средното ниво за ЕС са Австрия, Кипър, Германия, Чехия, Дания, Люксембург, Швейцария и Норвегия. В тази група, но със загуба на инерцията са записани Ейре и Словения.

България е записана в групата на държавите, които се представят под средното ниво за общността. От BusinessEurope обаче допълват, че страната ни показва значителна устойчивост по време на кризата и ни поставя на едно ниво с Франция и Унгария.

Под средното за ЕС е още развитието на Белгия, Естония, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Румъния, Малта, Португалия, Испания и Великобритания.

От организацията посочват още, че последиците от кризата не са еднакви за отделните държави от общността. Кризата засяга различно страните членки по отношение на производството, заетостта, инвестициите, търговските отношения и публичните финанси.

Поглед към десетте най-развити икономики в ЕС

Швеция, Германия, Австрия и Холандия се оказаха държавите с развитие около средното за ЕС в много от секторите на икономиката. Все пак, техните икономики изпитват последици от кризата - най-вече по отношение на намалението на работните часове.

Франция има значителна работа за да достигне най-добре представящите се държави в ЕС и най-вече по отношение на работните часове, публичните финанси и външната конкуренция. Страната обаче се представя добре по отношение на индикаторите за продуктивност на икономиката, инвестициите и нивата на заетост.

Именно по отношение на продуктивността България, Румъния и Прибалтийските държави имат още какво да направят. Данните на BusinessEurope показват, че България е на последното място в ЕС по отношение на съотношението БВП спрямо работни часове и няма промяна спрямо класацията от 2008 година. На предпоследното място пък се намира Румъния.

Данните на конфедерацията показват още, че средната продуктивност на ЕС е доста под нивата в САЩ например. Само най-добре представили се европейски държави могат да се мерят с американската икономика. Това са Франция, Германия, Австрия, Люксембург, Швеция и Холандия. Най-добра е продуктивността в германската и австрийската икономика.

Сред държавите от Централна и Източна Европа само в Словакия, Чехия, Унгария и Полша нивата на продуктивността се доближават до средното за ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.06   70 г. – Тит Флавий Веспасиан и предвожданите от него римски легиони пробиват средната стена на Йерусалим в Обсадата на Йерусалим. 1305 г. – Бертран де Го е...