България получава безвъзмездно от ЕС 12.7 млрд. евро, за да излезе от кризата

02.06.2020 | 10:35
по статията работи: econ.bg
От Брюксел ще ни предоставят общо 15 млрд., 3.3 млрд. от които ще връщаме за 30 години, обясни Захариева
България получава безвъзмездно от ЕС 12.7 млрд. евро, за да излезе от кризата
Снимка: Пресцентър на Министерство на външните работи

Планът за възстановяване на Европейския съюз от кризата с коронавируса е амбициозен, отбеляза в Сутрешния блок на БНТ външният ни министър Екатерина Захариева.

"След много кризи, ЕС излиза по-силен. За първи път Брюксел предлага тези 750 млрд. евро спасителен план – 500 млрд. са грантове, 250 млрд. ще са кредити. Това показва, още по-голяма интеграция на политиките ни", настоя тя.

Според разчетите България ще получи около 15 млрд., от които ще трябва да върне, за период от 30 години – 3,3 млрд. Останалото ще е безвъзмездно, пресметна тя.

По думите й всяка една държава в ЕС трябва да предложи план за ползването им. "Аз съм убедена, че този план у нас ще бъде изработен в консултации с бизнеса", посочи Захариева.

По думите на външния ни министър здравеопазването е една от политиките, които са суверенно право на държавите, но европейските страни членки трябва да обединят усилия, поне в проучванията за създаване на лекарства и ваксини. "Ключови производства сме изнесли извън Европа. Над 80% от съставките на лекарствата се произвеждат в Китай, предпазните облекла – също. Трябва да върнем тези производства в ЕС, трябва да сме авнотомни", категорична бе тя.

Екатерина Захариева настоя в Европа да се говори по-активно за бюджета на общността, защото кризата с COVID-19 ще бъде по-тежка от финансовата през 2009 г. "Толкова са ни свързани икономиките, че дори и държавите, които въведоха малки ограничителни марки, Швеция например, се оказва, че тяхната икономика е една от най-пострадалите", допълни тя.

Външният ни министър отчете и плавното възстановяване на придвижването в Европа. "Първо със съседни държави, след което с държави със сходен риск и надявам се на следващ етап, след 15-ти - пълното възстановяване на свободното придвижване, в рамките на ЕС", каза тя.

Захариева припомни, че от вчера България е свалила карантината за 29 държави, като тя се запазва по преценка на щаба за идващи хора от страни с по-висок рист.

Според нея една от причините за антибългарското говорене в съседната ни Северна Македония, са идващите там избори.

"Това е националистически подход, които те си мислят, че още работи. Те не трябва през ум да им минава да го използват. Тази риторика, насочена, към съседка, приятелска държава, пълна е с фалшиви новини и език на омразата", допълни тя.

"Има и още една причина македонците да имат такова антибългарско говорене. Бяхме категорични и ясни – миналата година парламентът одобри категоричната позиция на България по отношение на Северна Македония", настоя Захариева.

Тя съжали, че смесената комисия е спряла работа с аргумента, че предстоят избори в Северна Македония.

"Тя не трябваше да е политическа, а съставена от историци. Нашите историци наистина са независими, никой не им дава политически указания", категорична бе министърът.

Екатерина Захариева настоя още, че изложбата за 24 май в Руския културно-информационен център, е провокация, която не помага за отношенията между двата народа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...