България - принципно против новите финансови данъци в ЕК

04.11.2010 | 16:18
по статията работи:
Вицепремиерът Симеон Дянков откри дискусия по въпроса във финансовото министерство
България - принципно против новите финансови данъци в ЕК

С въвеждането на данъци и такси във финансовия сектор ще бъдат засегнати бизнесът и домакинствата в целия Европейски съюз. България е една от държавите-членки на ЕС, които принципно са против въвеждането на нови данъци и такси във финансовия сектор. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, който откри в Министерството на финансите експертна дискусия за основните аспекти на дебата за въвеждане на данъци и такси във финансовия сектор и създаването на постоянен механизъм за разрешаване на кризи в ЕС.

В обсъждането взеха участие подуправителят на БНБ Калин Христов, представители на Асоциацията на банките в България, Фонда за компенсиране на инвеститорите, Асоциацията на българските застрахователи, Институт "Отворено общество", финансови експерти, икономисти, както и представители на бизнеса.

В рамките на дискусията бе проследен политическият дебат по въвеждането на няколко вида налози. Обсъжда се въвеждането на данък върху финансовите транзакции (търговия с акции, облигации, деривативи, валута) и данък върху финансовите дейности с предмет на облагане сумата от печалбите и възнагражденията на финансовите институции на основата на финансовите им отчети. Като основен негатив от въвеждането на данък върху финансовите транзакции беше откроен рискът от прехвърляне на данъчното бреме върху крайните потребители на финансови услуги. Един от рисковете при въвеждането на данък върху финансовите дейности пък са евентуални трудности при създаването на тясно координиран подход на европейско равнище поради различните национални счетоводни правила.

Подложено на дискусия беше и предложението за въвеждане на такси във финансовия сектор. Като база за начисляване на таксите ЕК предлага задълженията на кредитните институции, намалени с гарантираните депозити и банковия капитал. Още в края на май тази година Комисията препоръча създаването на национално равнище на фондове за разрешаване на банкови проблеми със средства от облагане на банковия сектор. Събирането на таксите може да става или в национални специализирани фондове, или в националните бюджети.

Участниците в срещата се обединиха около мнението, че приходите от въвеждането на банкови такси трябва да отиват в самостоятелни фондове, извън националните бюджети и това е залегнало в българската позиция. Такъв фонд в България обаче трябва да се направи, едва когато е готов общият механизъм за разрешаване на кризи в Европейския съюз. Към момента седем държави-членки на ЕС имат въведени национални системи от такси, чиито параметри се различават и това повдига въпроса за двойното облагане и нарушаването на конкуренцията. Сред тях са Германия, Франция, Великобритания и Швеция.

Въпросът ще бъде разглеждан през ноември и декември т.г. от Икономическия и финансов комитет към Съвета на ЕС, а на заседанието на Европейския съвет през декември лидерите на държавите-членки ще бъдат запознати с постигнатия напредък.

През пролетта на 2011 година се очакват конкретни законодателни предложения на Европейската комисия по рамката за разрешаване на кризи във финансови сектор, става ясно от информацията на финансовото министерство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...