България чества 111 години от обявяването на независимостта

22.09.2019 | 09:50
по статията работи: econ.bg
България чества днес 111-ата годишнина от обявяването на независимостта. На тази дата българското управление отхвърля васалното си положение спрямо Османската империя, заложено в Берлинския договор
България чества 111 години от обявяването на независимостта
Снимка: БГНЕС

България чества днес 111-ата годишнина от обявяването на независимостта. На тази дата българското управление отхвърля васалното си положение спрямо Османската империя, заложено в Берлинския договор.

Независимостта е провъзгласена на 22 септември 1908 година с манифест на княз Фердинанд в черквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново, а след това е обявена и в крепостта „Царевец“.  Поради това и старопрестолната столица е център на ежегодните тържества.

Във всеки един областен град и общински център на страната ще има тържества по повод празника на Независимостта. В столицата честването ще се проведе от 11 ч. пред Паметника на Независимостта на площад „Княз Александър I”.

Празничните прояви във Велико Търново започнаха с тържествена литургия на великотърновския митрополит Григорий в църквата „Св. 40 мъченици“. След това в крепостта „Царевец“ с военен ритуал бе издигнат националния флаг.

През деня ще има празнично шествие, безплатни туристически обиколки с беседи по знаковите места в старопрестолния град, свързани с обявяването на независимостта, детски празници и фолклорни концерти. Участниците в 13-ия Международен фестивал на военните оркестри ще изнесат шоу спектакъл. Ще бъде открит първият в страната електронен часовник, направен от близо 9 хиляди стръка цветя.

Тържествената проверка-заря на площад „Цар Асен Първи“ е от 19,30 часа. Тя ще бъде предавана пряко от БНР.

В Троян повече от 350 доброволци от националното дружество „Традиция“ ще направят възстановка на боеве от Първата световна война и битката при Дойран. На тържествата в града ще присъства вицепрезидентът Илияна Йотова.

Сред акцентите на честванията в Ямбол е откриването на изложба, посветена на Първата световна война и ямболския цепелин, извършил най-продължителен полет в световната военна история, която ще се открие в Музея на бойната слава.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...