Руският президент Владимир Путин ще търси по-тесни връзки между Москва и София в енергийния сектор по време на официалната си визита в България, коментира Reuters. Но амбициозната руска схема за експанзия на енергийния сектор в Югоизточна Европа среща все по-засилващи се протести от някои кръгове в България.
По време на визитата си Путин ще се опита да сключи споразумението за влизане на България в проекта за доставки на газ “Южен поток". “Южен поток” ще доставя суровината посредством газопровод, който ще мине през Черно море и ще излиза на българска територия. Изграждането на тръбопровода беше предложено от италианската компания ENI и руския държавен енергиен монополист “Газпром”. Този проект е контраофанзива от руска страна срещу НАБУКО – план за доставяне на природен газ от Централна Азия за Централна Европа, който цели да неутрализира руското влияние на енергийния пазар в Югоизточните и Централноевропейските държави.
“Южен поток” няма да направи България по-зависима от руските доставки на газ. Би било признак на късогледство, ако пропуснем възможността да участваме в енергийните проекти, които ще преминават и през българска територия”, каза министърът на външните работи Ивайло Калфин в интервю за вестник “Дневник”.
Калфин допълни, че България няма да избързва да подписва споразумение с Русия относно “Южен поток” и че ако го сторим, трябва да имаме мажоритарен дял от тръбопровода на “Южен поток”, който ще
минава през българска територия. на пресконференция вчера премиерът Сергей Станишев заяви, че страната ни няма да подписва обвързващи енергийни
споразумения с Русия на всяка цена.
По време на визитата на Путин у нас се очаква Русия и България да сключат споразумение за учредяването на международната проектна компания за изграждането на нефтопровода "Бургас-Александруполис" и договора за строителство на АЕЦ "Белене" с руската компания "Атомстройекспорт".