Правителството упълномощи министъра на финансите да сключи нов договор с рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (Standard and Poor’s, S&P) по стандартите условия на агенцията, съобщи правителствената пресслужба.
Този договор ще е по-евтин за държавата от изтеклия двегодишен договор, по който агенцията оценяваше страната досега. "В периода 2014-2016 г. България използва услугите на Standard and Poor’s като редовен емитент. Отсъствието в Закона за държавния бюджет за 2017 г. на лимит за емитиране на облигации на международните капиталови пазари не налага продължаването на този статут", се казва в съобщението на правителствената пресслужба.
Преминаването към стандартните условия на агенцията ще допринесе до значително намаляване на разходите за кредитен рейтинг, уточнява пресслужбата.
Предлаганото споразумение е безсрочно и може да бъде прекратено по всяко време от всяка страна.
Към момента България поддържа договорни отношения с трите водещи агенции за кредитен рейтинг – "Мудис" (Moody’s), "Стандард енд Пуърс" и "Фич" (Fitch), като по този начин максимално осигурява получаването на външна оценка за процесите в страната.
Суверенният кредитен рейтинг представлява независима външна оценка на макроикономическите индикатори и състоянието на политическата система на дадена страна. Анализите на рейтинговите агенции съпътстват процеса на присъждане на държавен рейтинг и се следят от международните инвеститори.