България ще получи 6 млрд. евро след членството си в ЕС

31.05.2006 | 16:13
по статията работи: econ.bg
1 млрд. евро ще получим за оперативната програма "Конкурентност на българската икономика 2007 - 2013 година"

 

Днес в зала 7 на НДК министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров откри среща-дискусия на тема: "Европейският съюз подкрепя българските малки и средни предприятия". Зам.-министър Нина Радева представи  пред участниците Кохезионната политика на ЕС и българската Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013".

Един милиард евро ще получи България за оперативната програма "Конкурентност на българската икономика 2007 - 2013 година", заяви Нина Радева, предаде БГНЕС

Общата сума, която ще получи страната ни след присъединяването ни към ЕС е 6 милиарда евро. Това са средствата предназначени за шестте оперативни програми, сред които България ще усвоява средства от структурните фондове и кохезионния фонд в ЕС. Оперативната програма "Конкурентноспособност на българската икономика" ще бъде финансирана основно от европейския фонд за регионално развитие. Тя ще бъде насочена предимно към малките и средни предприятия в страната. Други цели на програмата ще бъдат стимулиране на инвестициите и износа. В програмата са предвидени мерки за справяне с предизвикателствата на европейския пазар, заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Окончателното договаряне на параметрите на оперативната програма "конкурентноспособност на българската икономика" все още предстои с представителите на ЕК, каза Радева. Важна роля в процеса прилагане на оперативната програма ще играят неправителствените организации, които ще бъдат пряк получател на средства по програмата и специалистите от БАН с цел прилагане на иновационни технологии в икономиката. Според Руут ван Енк, ръководител отдел ФАР и ИСПА към Делегацията на ЕК, България има все още какво да постигне в регионалната политика и изрази надежда, че България ще стане пълноправен член на ЕС, но за това е необходим сериозен труд.

Представяме ви пълния текст на Оперативната програма:

Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013 г."

Европейският съюз се състои от държави с различни нива на социално-икономическо развитие (брутен вътрешен продукт/човек от населението, производителност на труда, равнище на заетост, степен на "иновативност" на икономиката, и пр.). Тези различия представляват определена пречка за постигане на по-голям растеж и по-ускорено икономическо развитие в общото Европейско пространство, тъй като не позволяват в пълна степен използването на наличните ресурси, човешки потенциал и предимствата на общия пазар.

За преодоляването на тези различия Европейският съюз (ЕС) е формулирал и успешно прилага т.нар. "политика на сближаване" (наричана още "кохезионна" или "структурна" политика). Същността на кохезионната политика е чрез целенасоченото финансиране на многогодишни програми (наречени "оперативни програми") да се преодолеят бариерите за развитието на изоставащите в своето развитие страни-членки и отделни техни региони (напр. слабо развита инфраструктура, недостатъчно квалифицирани човешки ресурси, технологична изостаналост на фирмите, и пр.), за да могат те да "наваксат" изоставането си и да се доближат до средните за ЕС нива на развитие. Мерките на кохезионната политика се финансират от т.нар. Структурни фондове на ЕС (Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд) и от Кохезионния фонд (подкрепящ големи инфраструктурни проекти в областта на транспорта и околната среда). За изпълнението на тази, и други общи Европейски политики, всяка от страните членки прави вноска в бюджета на ЕС в размер на около 1% от брутния си вътрешен продукт.

Очакваният общ бюджет за кохезионната политика на ЕС за следващия програмен период 2007-1013 г. е в размер на около 307 млрд.евро.

В рамките на кохезионната политика на ЕС през периода 2007-2013 г. България ще получи средства от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС по шест Оперативни програми, на обща стойност около 6 млрд. евро. Към тези средства по Оперативните програми ще бъде добавено и национално съфинасиране, така че общият бюджет на Оперативните програми ще достигне около 7 млрд.евро.

Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013 г." е една от тези шест оперативни програми, които ще бъдат финансирани от европейските фондове за сближаване след присъединяването на Република България към ЕС. Програмата ще действа на територията на цялата страна без секторни и регионални ограничения през периода от 2007 до 2013 г., и ще бъде финансирана от Европейския фонд за регионално развитие и от националния бюджет. Общият размер на финансовите средства по програмата ще бъдат около 1 млрд. евро.

Оперативната програма е пресечна точка между европейските политики и националните приоритети за развитие на икономиката. Тя представлява широкомащабна система от взаимосвързани мерки за преодоляване на изоставането в определени области на икономическото ни развитие, с цел в дългосрочен план да се достигнат нивата на развитие на страните от ЕС. Тя ще се реализира чрез целенасоченото подкрепа на подготовката на българските предприятия за технологична модернизация, успешно развитие и позициониране на Общия пазар, чрез насърчаване на износа и инвестициите в страната. Оперативната програма се разработва на принципа на социално-икономическото партньорство под координацията на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Управляващ орган на Програмата ще бъде дирекция "Предприсъединителни програми и проекти" в МИЕ.

Общата цел на програмата е развитие на динамична икономика, конкурентоспособна на европейския и световен пазар. За изпълнението на тази цел ще бъдат стимулирани икономиката на знанието и иновациите, развитието на конкурентоспособни предприятия, увеличаването на инвестициите и експорта. Повишаването на конкурентоспособността ще превърне България в страна с високо качество и стандарт на живот, основани на устойчиво социално-икономическо развитие.

Общата цел ще бъде реализирана чрез две специфични цели:

Насърчаване на иновациите и повишаване на ефективността на предприятията. 

Иновациите допринасят за динамичността на икономиката, а ефективността е пряко свързана с качеството и себестойността на произвежданите стоки и услуги, и с конкурентноспособността на бизнеса въобще. Насърчаването на иновациите ще заздрави връзката между науката и бизнеса, ще увеличи инвестициите на предприятията в научно изследователска и развойна дейност и ще повиши добавената стойност на услугите и произвежданите продукти.

Модернизирането на технологичното оборудване, технологиите и производствените процеси ще спомогне за повишаването на производителността, намаляването на енергоемкостта и суровиноемкостта, и повишаване на ефективността на производството като цяло.

Подобряване на бизнес средата

Бизнес средата е от особено значение за развитието на микро, малките и средни предприятия. Един от важните елементи на средата, отделно от оптималните регулативни и административни режими, е наличието на професионална консултантска подкрепа за стартирането и развитието на предприятията. В тази връзка оперативната програма си поставя за задача да се подобрят съществено качеството и достъпа на предприятията до консултантски и информационни услуги.

Приоритетни области на Оперативната програма "Развитие на конкурентноспособността на българската икономика 2007-2013"

Програмата е структурирана в четири тематични приоритетни области. В рамките на всеки от тях са предвидени система от конкретни мерки (дейности), чрез които посочените приоритети ще се реализират.

Приоритетните области на ОП "Развитие на конкурентноспособността на българската икономика 2007-2013", и основните включени в тях дейности, са:

Приоритетна област 1: "Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности"

Дейности:

  • Подкрепа за стартиращи технологични фирми.

Ще се подкрепят проекти, свързани с стартирането на високотехнологични производства, които произвеждат и изнасят стоки и услуги с висока добавена стойност.

  • Подкрепа за МСП за научно-изследователски и развойни проекти в до-пазарната и пазарната им фаза.

В рамките на тази дейност ще се насърчава научната и развойна дейност в МСП, както и сътрудничеството между МСП, технически университети и научни звена за разработване на иновативни продукти и процеси, и тяхното внедряване в производството.

  • Подобряване на про-иновационната инфраструктура в подкрепа на бизнеса.

Ще се подпомага възстановяването на ефективните връзки между научните организации и бизнеса, които бяха силно нарушени по време на преструктурирането на икономиката на страната. Предвижда се създаване на система от високо- технологични инкубатори, центрове за технологичен трансфер и др. под., които да подпомагат предприятията за изпълнението на собствени проекти за разработване и въвеждане в производство на иновативни продукти, за придобиване на най-подходящите технологии и оборудване.

Приоритетна област  2: "Повишаване ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес средата"

Дейности:

  • Подкрепа за инвестиционни проекти на МСП за технологично развитие и модернизация.

Тази дейност ще бъде насочена към най-обширна група МСП, които ще получат финансова подкрепа за модернизацията на производственото оборудване.

  • Създаване на консултантска мрежа от организации за подкрепа на бизнеса.

Целта на дейността е изграждане на разгърната мрежа от организации на местно ниво, които ще предоставят при благоприятни условия качествена консултантска помощ на предприятията за стартиране и развитие на дейността им.

  • Подкрепа за въвеждане на енергоспестяващи технологии и използването на възобновяеми енергийни източници

Ще се подкрепят проекти на предприятията за повишаване на енергийната ефективност на производството и производствените помещения, и за  използване на възобновяеми енергийни източници за собствени нужди.

  • Подкрепа за бизнес-коопериране

Ще се подкрепят производственото коопериране, и другите форми на бизнес-сътрудничество между фирмите, свързването на предприятията в мрежи и клъстери, което ще увеличи ефективността и иновативността в подходящи  сектори на икономиката, ще подпомогне достъпа до нови пазари и ще увеличи конкурентноспособността на фирмите като цяло.

Приоритетна област 3: "Финансови ресурси за развитие на предприятията"

По този приоритет е предвидено създаването на специализирани фондове за финансиране на МСП при достъпни и благоприятни условия.

Дейността на тези фондове съществено ще улесни достъпа на МСП до капитал за развитие. Особено полезни те ще са за тези групи предприятия, които имат затруднен достъп до традиционното банково финансиране, като например:

  • Микро предприятията;
  • Стартиращите фирми;
  • Иновативните предприятия в начална фаза на развитие;
  • Предприятията с недостатъчна бизнес и/или кредитна история;
  • Предприятията, които нямат подходящо като размер и качество обезпечение

Специализираните фондове за МСП ще предоставят най-подходящите за конкретните проекти на фирмите кредити, гаранции и дялов капитал при облекчени условия.

Приоритетна област 4: "Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика"

Дейности:

  • Подкрепа за привличане на инвестиции

Дейността се състои от създаването на мащабна информационна система с актуална инфолмация на местно и национално ниво за възможностите за инвестиции в България, организирането на специализирани рекламно-информационни кампании и предостяване на конкрутни усулуги на потенциалните инвеститори, което да насърчи потока от преки чуждестранни инвестиции в страната.

  • Подкрепа за популяризиране и увеличаване на износа.

Целта на тази дейност е повишаване информираността на българските предприятия за условията за износ на външни пазари, за възможни чуждестранни бизнес-партньори и за подпомагане на участието на предприятията в международни пазари и изложби.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.10   1147 г. – Реконкиста: Португалците, ръководени от крал Афонсу I и кръстоносците от Англия и Фландрия, превземат Лисабон от маврите след четиримесечна обсада, което е...