Депутатите приеха с пълно единодушие на първо четене промените в Закона за опазване на околната среда, предаде Агенция "Фокус".
По време на дискусията в пленарната зала народният представител от "Коалиция за България" Георги Божинов заяви, че най-съществените текстове в законопроекта са тези, които регламентират участието на България в търговията с емисии на парникови газове.
В закона е отредена специална роля на Националната схема за зелени инвестиции и на Доверителния екофонд, подчерта Божинов. Според него екофондът не трябва да бъде последната инстанция, която да определя за какво да отиват средствата от продадените емисии.
Промените в Закона за опазване на околната среда ще позволят на страната ни да участва в международната схема за търговия на емисии на правителствено ниво. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова в кулоарите на парламента.
По този начин ще се получат приходи, които ще се изразходват за проекти за намаляване на емисиите на парниковите газове. По тези проекти могат да кандидатстват както държавни и общински институции, така и бизнеса и гражданите.
Най-важно е да се разработи такава схема, която да е привлекателна за купувачите, тъй като на световния пазар има много продавачи. Купувачите са високо претенциозни. Те искат да има една прозрачна схема, която да гарантира, че действително постъпленията ще бъдат изразходвани за намаляването на емисиите на парникови газове, обясни Караджова.
Нашите предприятия имат възможност през тази година, ако решат да не прехвърлят квотите си за търговия с парникови газове за следващата година, да продадат квоти в размер на 60-70 млн. евро. Това стана ясно още от думите на екоминистъра, предаде БГНЕС.
Законопроектът предвижда Министерският съвет да даде мандат на трима министри - на околната среда и водите, на финансите и на икономиката да водят преговори и да сключват договори, стана ясно още днес.