Застрахователни компании са изнесли капитали за 1,65 млрд. лв. в страни от Европейския съюз към края на септември, сочат данни на БНБ. Ръстът на инвестираните в ЕС средства е 44%, или с 508 млн. лв., спрямо септември 2009 г. За сравнение в началото на кризата, или края на 2008 г., обемът им беше едва 324 млн. лв.
Повечето компании изнесоха активите си извън България, защото рискът е по-малък, а доходността е стабилна, коментираха експерти от бранша. След началото на кризата дружества са се преориентирали към страни като Германия и Франция, в които рискът е по-нисък. Според други обаче става дума за износ на капитали от българската икономика, с която се подпомагат компаниите майки в чужбина.
Стоян Проданов, изпълнителен директор на "БулИнс", коментира пред в. "Класа", че последните две години са показали, че доходността може да бъде отрицателна, и компаниите от бранша предпочитат сигурност и ниска доходност. Активите, които са емитирани в голяма част от Европа, предлагат такава сигурност. Част от тях са инвестирани в държавни ценни книжа, които безспорно са сигурна алтернатива, добави експертът. Проданов бе категоричен, че опитът да се инвестира на българския пазар е обезкуражил големите институционални инвеститори, тъй като борсата в последните две години върви надолу. Дори и през тази година, в която международните пазари започнаха да се възстановяват, индексите на БФБ остават със спад и това води до несигурност, обясни той.
"Като българско дружество държим парите си в България и работим с български банки", коментира председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд" Асен Христов. По думите му трябва да се полагат повече усилия да се подкрепя българският бизнес да работи, генерира и държи активите си у нас.
„Дженерали България холдинг" инвестира единствено в български финансови инструменти и в български банки, потвърдиха от дружеството.
Според данните на централната банка инвестираните средства в България са 2,47 млрд. лв., но заради увеличените капитали към ЕС делът им намалява до 56,7 на сто от всички инвестиции при 64,5% към края на септември 2009 г. Към края на третото тримесечие активите на застрахователните, презастрахователните и здравноосигурителните компании са се увеличили с 14,3 на сто спрямо същия период на миналата година.
Компаниите в бранша управляват 4,35 млрд. лв., или с 544,8 млн. лв. повече спрямо септември 2009 г. Въпреки годишния ръст средствата на дружествата на тримесечна база намаляват със 121,1 млн. лв.,
когато техният обем е бил 4,478 млрд. лв.
Ценните книжа, различни от акции, са инструментът, с който компаниите оперират най-често, като този тип активи се увеличават с близо 40 на сто до 1,7 млрд. лв. Обратна е тенденцията при депозитите
и вземанията на дружествата. За една година те са намалели с близо 100 млн. до 1,44 млрд. лв. Задълженията на сектора към нефинансови компании, финансови посредници и домакинства се увеличават с 87
млн. лв. за година до 1,32 млрд. лв. Най-значителен ръст има при дълговете към домакинства, които нарастват с 160,4 млн. лв., или с близо 72%, до 384 млн. лв. към края на септември спрямо година
по-рано.
Компаниите от застрахователния бранш са разединени относно идеята да се премахнат стикерите по “Автокаско” и “Гражданска отговорност”, сочи справка на „Класа“. Според изпълнителния директор на “БулИнс” Стоян Проданов маркирането предотвратява голяма част от измамите. Принципно кражбите на автомобили са бич за целия сектор и при кражба повечето коли започват да се разфасоват и когато частите, като фарове и други, не са маркирани, тяхното реализиране ще бъде по-лесно, категоричен бе той. Проданов допълни, че подобна мярка ще окаже отрицателен ефект върху бранша.
На противоположното мнение е Асен Христов, председател на Надзорния съвет на „Еврохолд“. Той подкрепи идеята на вътрешния министър Цветан Цветанов за премахване на стикерите с аргумента, че тя по никакъв начин няма да се отрази на бизнеса и дори кражбите ще намалеят.