Българските учители работят зад граница без трудов стаж

29.07.2011 | 15:54
по статията работи:
Посланикът ни в Лондон заяви пред Econ.bg през юни, че проблемите със статута на училищата са уредени в новия Закон за образованието
Българските учители работят зад граница без трудов стаж

"Проблемите на българските училища зад граница не са свързани с финансирането, а по-скоро с липсата на законов статут от държавата", коментира в четвъртък (28 юли) Боян Кулов, председател на Асоциацията на българските училища в чужбина.

Преподаването зад граница е предимно с патриотична цел. Учителите получават ниско заплащане, работят по няколко часа, а трудовият им стаж не се признава. За да могат да се издържат нашите преподаватели, е необходимо да работят и на други места, обясни председателят на асоциацията. "Ако се узакони статутът на училищата зад граница, техният стаж ще бъде признат", смята още Кулев.

"Парадоксално е, че оценките на учениците се признават, а трудовият ми стаж - не", заяви Аврора Трифонова, преподавател в училище "Пейо Яворов" към българското посолство в Белгия.

"Вече 23 години почти доброволно работя тази работа", сподели пред iNews Снежина Мечева, директор на училището към посолството ни в Лондон. "За да съществува едно училище в чужбина, трябва да са налице три показателя - учебници, помещения и заплати на учителите", каза още директорът.

imgp0741_3648_3648

Любомир Кючуков. Снимка: Еcon.bg/Архив

Интересна подробност е, че преди два месеца, по време на среща с журналисти, от посолството на България във Великобритания увериха, че всички проблеми със статута на училищата в чужбина са уредени.

"Проблемите със статута на училищата са уредени с новия Закон за образованието", съобщи през юни 2011 г. пред Econ.bg посланикът ни в Лондон Любомир Кючуков.

"Може да се каже, че за първи път от много време насам има диалог с ведомството, ръководено от Сергей Игнатов.

От тази есен в Северна Ирландия ще отвори врати българско училище. С него броят на нашите учебни заведения във Великобритания става 9. Над 300 са децата, които посещават часовете, от тях 250 са в училището към посолството, разказа още посланик Кючуков.

Средствата за подпомагане на училищата зад граница се осигуряват по програмата на образователното министерство "Роден език и култура зад граница". Вчера стана ясно, че по тази програма ще бъдат отпуснати общо 4,4 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...