Българският енергиен холдинг ще се листва на БФБ след 1-2 години

19.09.2008 | 16:08
по статията работи: Петър Чернев
Възможно е държавната собственост в електроразпределителните дружества да влезе в холдинга
Българският енергиен холдинг ще се листва на БФБ след 1-2 години

Завършилото вчера регистриране на Българския енергиен холдинг (БЕХ) е закъсняло. Въпреки това създаването му ще позволи на страната да си осигури до голяма степен енергийна стабилност и независимост. Това каза по време на пресконференция днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

След известно време, когато се види, че енергийният холдинг работи добре, може да се стигне и до прехвърляне на държавната собственост в електроразпределителните дружества в холдинга. Мястото им е там, а не в Министерството на икономиката и енергетиката, заяви министър Димитров.

Той добави, че се надява холдингът да бъде инвестиционно привлекателен, както и че той ще може да се сдобие с висок кредитен рейтинг. След като рейтингът бъде потвърден, може да се стигне и до листване на част от акциите на дружеството на Българската фондова борса. По думите на временния изпълнителен директор на БЕХ и зам.-министър на икономиката и енергетиката Галина Тошева до тази стъпка, предвид моментната борсова конюнктура, ще се стигне най-рано след година-две.

Петте дружества, които ще влязат в състава на Българския енергиен холдинг - "Национална електрическа компания" ЕАД, "Булгаргаз холдинг" ЕАД, "АЕЦ Козлодуй" ЕАД, "ТЕЦ Марица Изток 2" ЕАД, и "Мини Марица Изток" ЕАД, ще запазят своята юридическа автономия. Единствените техни части, които ще влязат в новото супер дружество, са техните акции. В тази връзка зам.-министър Тошева обясни, че моментните задължения на “Булгаргаз” ще останат в дружеството.

Възможно е още следващата седмица да стартира конкурс за избор на постоянно ръководство на Българския енергиен холдинг. Той трябва да приключи до 2 месеца.

Все още е актуална визията за преминаване на Българския енергиен холдинг от финансов към оперативен. Тя обаче ще стане факт едва след като се направи детайлен анализ на постигнатите резултати от финансовия холдинг. Според прогнозите на зам.-министър Тошева това няма да се случи в скоро време.

За момента проектът „АЕЦ „Белене” ще остане към Националната електрическа компания. След завършването му обаче може да се стигне до прехвърляне на атомната електроцентрала към енергийния холдинг.

Друга по-нататъшна крачка, която може да бъде предприета, е изваждането на „Булгартрансгаз” (в момента част от "Булгаргаз") и „Електроенергийния системен оператор” (част от НЕК) от състава на Енергийния холдинг. Това може да се случи в изпълнение на изискванията на Европейския съюз по отношение на либерализацията на енергийния пазар в Европа.
 
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....