Българският правителствен дълг остава сред най-ниските в Европейския съюз като процент от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, сочи най-новата статистика на Евростат, публикувана в сряда.
За месеците до септември 2013 г. дългът ни възлиза на 17,3% от БВП, като в абсолютна стойност също бележи спад на тримесечна и годишна база – от 14,2 млрд. лева (за третото тримесечие на 2012) и 14,141 млрд. лева (за второто на 2013 г.) до 13,611 млрд. лева за периода юли-септември 2013 г.
Пред България са единствено Естония е с по-нисък дълг като процент от БВП – от10,0%, сочат още данните на Евростат. Най-висок е правителственият дълг на страните, които пострадаха най-сериозно от кризата - Гърция (171,8%), Италия (132,9% ), Португалия (128,7%) и Ирландия (124,8%).
За първи път от шест години общият правителствен дълг в еврозоната е спаднал, сочат данните за третото тримесечие на годината – на 92,7% oт БВП от 93,4% за трите предходни месеца. Според експерти новите данни са поредния знак, че блокът излиза от кризата, въпреки че нивата дълг остават доста над определените от европейския съюз граници от максимум 60% от БВП.
За трите най-големи икономики от еврозоната – на Германия, Франция и Италия данните сочат, че националният им дълг е спаднал като процент от националното производство. Тенденцията важи и за Португалия – една от петте икономики, чиито банки трябваше да получат финансова помощ в годините на кризата.
В Гърция и Испания обаче дългът е нараснал като процент от Брутния вътрешен продукт, сочи още статистиката. В абсолютни стойности за трите месеца до септември 2013 г. общият дълг на 17-те страни от еврозоната възлиза на 8,842 трилиона евро.
Очакванията на Европейската комисия са, че през настоящата 2014 г. дългът ще достигне до 95,9 процента – повишение от 95,5-те процента за 2013 г.
От Европейската комисията заявиха, че последните данни на Евросат са в синхрон с очакванията им. „Тази стабилизация идва в резултат от усилията за фискална консолидация, предприети през последните две години, скоростта на която в момента показва устойчивост, както и подобрение в икономическото състояние“, коментира говорителят е ЕК Саймън О'Конър, цитиран от „Ройтерс“.