Български компании на челни места в Deloitte Technology Fast 50

22.10.2009 | 16:34
по статията работи:
Общо 5 български компании са класирани в престижната класация на консултантската компания "Делойт" за Централна Европа
Български компании на челни места в Deloitte Technology Fast 50

Четири български компании са намерили място в тазгодишната централно-европейска класация на консултантската компания "Делойт" за най-динамично развиващите се технологични компании Fast 50 и още една в категорията "Изгряващи звезди".

Ежегодната инициатива на "Делойт" за Централна Европа оценява най-динамично развиващите се технологични компании за региона на база среден ръст на приходите за период от пет години.

Сред българските компании софтуерната компания "Телерик" и онлайн медийната компания "Инвестор.БГ" АД заемат водещите пета и шеста позиция, съответно с 2327% и 2130% ръст за 2008 г. Ветеранът в класацията за страната ни, IT компанията "Универсал К" и софтуерната и консултантска фирма "Интерконсулт България" заемат 20-та и 34-та позиция, съответно с ръст от 664% и 447%. Доставчикът на мултимедийни решения HAND Ltd. се класира сред десетте фирми в категорията "Изгряващи звезди" с ръст от 315%

"Като цяло представянето на българските фирми през тази година е определено по-добро, както по отношение на общия брой класирани компании, така и според позициите, които те заемат", казва Асен Димов, Съдружник Одит и лидер за индустрията "Технологии, медии и телекомуникации" (ТМТ) в България.

"Въпреки че има спад в средния ръст на приходите на компаниите от Fast 50 от 1271% миналата година на 933% тази година, фирмите са постигнали забележителен успех с оглед на настоящия бизнес климат. Въпреки трудностите, технологичните компании съумяха не само да оцелеят, но и да се развият посредством търсене на алтернативи и предоставянето на качествени и уникални решения", заключава той.

И в тазгодишната класация Fast 50 се запазва господстващото присъствие на полските технологични компании с Интернет портала Netmedia, който е на първа позиция с ръст от 7120%. Тази година класацията включва компании от десет държави: Чехия, Унгария, Словакия, Румъния, България, Хърватска, Сърбия, Литва и Естония, което я прави най-разнородната за десетте й години история.

За да участват в класацията, кандидатите трябваше да отговарят на редица критерии, като оперативни приходи на годишна база най-малко 50 000 евро за всяка година от последните 5 години (2004-2008 г.), седалището им да е в държава от Централна Европа, да развиват или произвеждат собствена технология, или да отделят значителна част от капитала си за изследвания и разработки, както и да притежават фирмена структура, която изключва филиали с мажоритарна собственост на чужди стратегически лица. (Повече информация за критериите може да откриете на www.deloitte.com/fast50ce ). Победителите се класират въз основа на процент от средния ръст на приходите им за периода от 2004 г. до 2008 г.

tablica_500_01

Процентово съотношение на класираните компании по бизнес сектор. Таблица: "Делойт"

„Проучването, проведено сред изпълнителните директори в рамките на класацията, показва, че компаниите и ръководният им състав изпитват различни затруднения в миналите години. Фокусът се е изместил в посока постигане на устойчива доходност, управление на риска и промяната, и увеличаване на капитал", казва Дариуш Нахила, Управляващ съдружник за Централна Европа на индустрията "Технологии, медии и телекомуникации".

"76% от анкетираните са отговорили положително с "уверен съм" и „твърдо убеден съм" на въпроса дали вярват, че ще има растеж в рамките на следващите 12 месеца", допълва той.

Категорията "Изгряващи звезди"

В категорията "Изгряващи звезди" на класацията се номинират "млади" компании, които демонстрират голям потенциал, но са прекалено нови, за да отговорят на критерия да съществуват от пет години. Тези компании трябва да оперират от три до пет години и годишният им приход да надвишава 30 000 евро за всяка от последните три години. С изключение на това, всички останали критерии за Technology Fast 50 са валидни и тук.

Първа позиция в тази категория заема хърватската софтуерна компания Multicom с ръст от 1805%. „Всички компании, класирани в категорията „Изгряващи звезди" са представители на софтуерния и Интернет бизнес сектори, което показва бъдещото им господство в предстоящите класации Fast 50", казва Нахила.

Категория "Големите 5"

Категорията „Големите 5" на програмата Technology Fast 50 отличава големи динамично развиващи се компании, които са постигнали изключителен растеж за последните пет години (2004-2008). За да се включат, фирмите трябва да отговарят на по-строги критерии за годишен приход от последната отчетна година (2008). Тази година компаниите трябва да постигнат минимум приход от 25 милиона евро.

Победителят в категорията "Големите 5" е полската компания Agito, с ръст от 1744%.

„Постигането на такъв висок растеж в категорията е впечатляващ и показва, че технологичният сектор има голям потенциал в Централна Европа", казва Нахила.

 

Пълен списък с отличените компании в основната класация на "Делойт" и в двете категории, както и анализ на резултатите ще откриете тук.

 

Econ.bg е медиен партньор на класацията на "Делойт". Очаквайте още информация за българските компании и тенденциите в технологичния сектор.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...