Българското Черноморие: мутро-барок, бетон и евтиния

25.05.2011 | 09:28
по статията работи:
Почти не е останало небетонирано място. Исторически селища като Несебър и Созопол са застрашени да потънат в бетоновата маса, коментира вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг"
Българското Черноморие: мутро-барок, бетон и евтиния

По българското Черноморие се построи какво ли не, май липсват само небостъргачи. Въпреки че имената на най-известните курорти звучат привлекателно, реалността е по-скоро грозна, пише в. "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Непосредствено зад плажната ивица на живописния Несебър всичко е бетон. Повечето архитектурни творения могат да се причислят към т. нар. "мутро-барок". Става дума за онзи натруфен, претенциозно-засукан архитектурен стил в Централна и Източна Европа, който няма нищо общо с добрия вкус, а само излага на показ финансовите възможности на собствениците.

Всъщност наистина са налети големи пари. След влизането на България в ЕС нарастна чуждестранният интерес към недвижимите имоти, особено от Великобритания. Чужденците очакваха не само да се сдобият с прекрасни вили по слънчевото южно крайбрежие, а и да натрупат добри печалби, като ги дават под наем или пък ги продадат след известно време.

Британците си отиват, идват руснаците

Пред покупката на недвижим имот нямаше много пречки. При закупуването на парцел към дадения имот трябваше само да се отвори дружество с ограничена отговорност (ООД) по българските стандарти. А агенции за недвижими имоти в градовете и селата по Черноморието има на всяка крачка.

Световната икономическа криза обаче прекъсна търсенето и стопи цените. Междувременно чуждестранните купувачи започнаха да се оттеглят от България, а много от брокерските къщи фалираха. "Кризата ще отмине, но къщата ви ще остане" - този надпис може да се прочете на плакат на една сграда с апартаменти, която все още е в строеж и очаква купувачи.

Надежда за пазара на недвижими имоти обаче все още има. Защото докато британците се отказват от България, интерес към страната проявява една нова вълна от купувачи. Това са руснаците, които искат да се възползват от драстичния спад на цените - във Варна например те са намалели с 30% до 50%.

По-добре да не си представяме...

При всички положения обаче безразборното строителство се отразява изключително зле на черноморския регион. Почти не е останало небетонирано място. Исторически селища като Несебър и Созопол са застрашени да потънат в бетоновата маса. А това би било пагубно.

Въпреки застрашителните тенденции, Анелия Генова от МИЕТ е позитивно настроена. Според нея българското Черноморие остава атрактивно заради ниските цени, а това е важен фактор за туристите от Западна Европа, чиято покупателна способност спадна в резултат на финансовата криза. По-добре обаче да не си представяме как изглежда плажът на Слънчев бряг, когато всичките 300 000 легла в курорта са заети...

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...