Българин от Бургас е най-добрият математик от шести клас, представил се на Петия математически фестивал „Золотое руно”, който се проведе от 4 до 12 юни в Абхазия. В продължилата шест дни надпревара шестокласникът Константин Гаров от бургаската природо-математическа гимназия „Акад. Никола Обрешков” шашна журито с отличните си познания по теория на числата, числови редици и комбинаторика и се завърна в родината с първото място в своята група.
„Золотое руно” се организира от Краснодарския център за работа с надарени ученици по математика „Бернули” и събира най-добрите математически школи в Русия. През тази година над 90 изявени ученици мериха сили в изтощителното състезание. Освен абсолютния призьор Константин Гаров, славата на ПМГ „Акад. Никола Обрешков” като една от най-добрите школи по математика в Европа успяха да защитят шестокласниците Кристина Зангова, Христо Добрев, Михаела Милушева, Радостин Петров, Адриана Кирилова и Сияна Жекова и Даниел Рохов от VII клас, като всички те донесоха в Бургас грамоти за отличното си представяне, съобщават от гимназията.
Любопитен е фактът, че в тазгодишното издание на „Золотое руно” бургаският отбор бе единственият представител на България. За разлика от повечето международни състезания, където е нужна само заявка за участие, участието в „Золотое руно” е възможно единствено след покана от страна на организаторите. От ръководството на ПМГ „Акад. Никола Обрешков” отбелязаха, че за тях подобна покана е радост, не просто защото с участието си учениците успяват да сверят своите знания, а защото имат възможност да получат нови. Форматът на състезанието е такъв, че след всеки състезателен ден се провежда аналитична част, в която се коментират задачите от деня и техните решения и учениците, които имат въпроси и неясноти, могат да получат компетентен отговор.
Освен с почти маратонската си продължителност, „Золотое руно” се отличава и с регламент, различен от всички други. Участието на математиците не завършва с решаването на задачите. При предаване на решенията журито изисква от всеки един да обясни как е стигнал до отговорите, а обичайна практика е знанията да бъдат проверявани и с уточняващи въпроси. Българските представители и тук са показали отлична подготовка, а членовете на журито са приели обосновката на Констатин Гаров с адмирации. Според тях шестокласникът от Бургас е преодолял езиковата бариера чрез езика на математиката до такава степен, че задаването на допълнителни въпроси е станало ненужно.
В средата на юли математиците от ПМГ „Акад. Никола Обрешков”- Бургас заминават за Азия, където ги чакат две тежки състезания - в Китай и в Тайван.