Бюджетът губи 1 млрд. лева годишно от данъчни измами

02.08.2013 | 10:10
по статията работи: Ралица Стоянова
МФ, синдикати и работодатели готвят план за борба с източването на ДДС
Бюджетът губи 1 млрд. лева годишно от данъчни измами
Снимка: Thinkstock/Guliver

Министерството на финансите, синдикатите и работодателските организации готвят план с мерки за борба с данъчните измами. Идеята е така да се увеличат приходите в бюджета, но ефектът няма да се усети веднага.

Близо 1 млрд. лв. годишно губи държавата от данъчни измами, съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Само злоупотребите с ДДС възлизат на около 400 млн. лв. 

Предприемат се действия срещу източването на ДДС, но ще се обърне внимание и на злоупотребите при подоходното облагане и корпоративния данък, обясни Петкова. Тези мерки ще започнат да се прилагат от началото на 2014 г., след като бъдат направени необходимите промени в данъчните закони, пише в. "Монитор". 

Петкова обясни още, че най-късно до края на септември ще бъде въведен механизъм за обратно начисляване на ДДС при зърнопроизводителите. Това е изключение от общия ред за облагане, а целта е да се сложи край на източването на данъка чрез фиктивни сделки със зърно.

В общия ред за облагане купувачът плаща стойността на доставката заедно с 20-процентовия данък. След въвеждането на новия режим зърнопроизводителите няма да начисляват ДДС, а това ще трябва да направи купувачът или получателят на доставката. Той ще трябва да плати само нейната стойност без 20% данък. Така на практика няма да е възможно да се източва ДДС от хазната.

Получателят обаче ще трябва да начислява налога с протокол. Ако той е регистриран по ДДС, ще може да ползва данъчен кредит. Редът, по който продавачът ще си възстановява данъка, не се променя.  Режимът на обратно начисляване на ДДС ще важи за доставки на територията на страната. Той вече се прилага в бизнеса със скрап. През есента ще бъде въведен и за доставки на зърнени и технически култури, сред които пшеница, ръж, овес, царевица, соя, слънчоглед, рапица, лимец и др.

Петкова обясни още, че моделът ще важи само за непреработена продукция. Това означава, че за доставки на брашно или на алкохол ще се прилага общият ред за облагане с ДДС.  По предварителни данни хазната годишно е ощетена с между 250 и 300 млн. лв. от фиктивни сделки със зърно.

Механизмът за обратно начисляване на ДДС ще бъде въведен благодарение на евродиректива, която влиза в сила от 15 август. В нея е предвидено, че мярката може да се прилага от държавите, които са я въвели най-късно до 31 декември 2018 г.  От финансовото министерство подчертаха още, че асоциациите от зърнопроизводителния бранш изцяло подкрепят мярката.  Такъв режим вече се прилага в Италия, Гърция и Румъния.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...