Игралните зали и казината вече не трябва да бъдат в непосредствена близост до училища и социални домове за деца. Това предвижда новият Закон за хазарта, одобрен на правителственото заседание. За да влезе в сила той, е необходимо и одобрението на Народното събрание.
Изключение от правилата ще се прави само за 4- и 5-звездни хотели. Забранява се и рекламата на хазартни игри, като имуществената санкция за нарушение на забраната може да достигне 30 000 лв.
Новият закон не забранява изграждането на подобни зали в жилищни кооперации, но задължава собствениците да увеличат почти двойно игралните маси и машини, което ще ги задължи да увеличат и площта на залата. По този начин преустроените апартаменти ще им станат тесни и те ще трябва да затворят, обясни финансовият министър Симеон Дянков.
Въвежда се праг за задължителни инвестиции от фирмите, които организират залаганията: 1 000 000 лв. инвестиции и още толкова за организиране на играта ще трябва да доказват пред Държавната комисия по хазарта (ДКХ) фирмите, които организират залагания върху резултати от спортни състезания, от надбягвания с коне и кучета и за случайни събития. За собствениците на казина сумите са по 600 000 лв. инвестиции и за игри, а при игрите от разстояние - съответно 600 000 лв. и 1 000 000 лв.
По смисъла на новия закон хазартните игри включват онлайн залагания и всички игри с изпращане на SMS-и, включително и телевизионните.
Специфични изисквания за издаване на лиценз се формулират с приетите днес промени поради завишеното ниво на риск за потребителите и необходимостта да се предотвратят измами, злоупотреби с лични данни и пране на пари. Те са свързани както следва с физическо разположение на комуникационното оборудване и на централния пункт, в който се намира централната компютърна система на организатора, на територията на България или на друга държава от ЕИП; открита сметка за депозиране на залози и изплащане на печалби в банка, която има право да извършва дейност на територията на България; централната компютърна система на организатора да има система за регистрация и идентификация на участниците в игрите, както и автоматизирана система за съхраняване и подаване на необходимата информация до органите на НАП и др.
Важен нов момент е нормативна уредба, отнасяща се до организирането на игрите през интернет и телекомуникационни средства. Организаторите на хазартни игри от разстояние, независимо дали са със седалище в България или в друга държава от Европейското икономическо пространство, трябва да спазват българското законодателство при предлагане на услугите си на българска територия и на български потребители.