Важни избори пред Европейския парламент

01.07.2014 | 09:24
по статията работи: Симеон Досев
Започва първата пленарна сесия от новия мандат
Важни избори пред Европейския парламент

Важни избори предстоят в рамките на Европейския парламент. От 1 юли започва първата пленарната сесия на институцията след изборите. Тя ще продължи до 3 юли. Основните задачи в следващите дни са да бъдат избрани ръководните органи на ЕП – председател и 14 зам.-председатели.

Предстои в средата на юли да бъде гласувана и номинацията за председател на Европейската комисия. Припомняме, че лидерите на държавите членки номинираха бившия премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер.

Фаворит за председател на ЕП пък отново е Мартин Шулц, който заемаше поста и през последните 2,5 години. Предстои да стане ясно също и дали ще продължи договорката между двете най-големи парламентарни групи – Европейската народна партия и Прогресивният алианс на социалистите и демократите, които по време на предишния мандат се редуваха при председателството.

Седем политически групи ще участват в разпределението на отговорните места. На 24 юни изтече срокът за сформиране на групи за началото на новия мандат. Според правилата на ЕС всяка група трябва да включва най-малко 25 депутати от седем различни страни-членки.

В новия ЕП влизат 751 евродепутати. Броят им досега беше 766 след присъединяването на Хърватия, но от новия мандат той отново ще бъде ограничен, за да отговаря на изискванията.

Най-голяма е групата на ЕНП (християндемократи). Тя разполага с 221 мандата. Председател на ЕНП е германецът Манфред Вебер.

191 евродепутати има Прогресивният алианс на социалистите и демократите. Тя се оглавява от досегашния председател на ЕП Мартин Шулц от Германия.

Групата на Европейските консерватори и реформисти, която се ръководи от британеца Сайед Камал има 70 евродепутатски места.

Следва Алиансът на либералите и демократите в Европа, коят има 67 мандата. Председател е Ги Верхофстад от Белгия.

Групата на Европейската обединена левица/Северната Зелена левица има 52 евродепутати, които се ръководят от Габриеле Цимер от Германия.

50 са евродепутатите от Зелени/Европейски свободен алианс. За съпредседатели на групата бяха избрани Филип Ламберц от Белгия и германката Ребека Хармс.

Групата на "Европа на свободата и пряката демокрация" има 48 места в ЕП и председатели са Найджъл Фараж от Великобритания и Давид Борели от Италия.

Българските евродепутати са 17, информира iNews. Шестимата от ГЕРБ Андрей Ковачев, Владимир Уручев, Ева Паунова, Емил Радев, Мария Габриел, Томислав Дончев влизат в ЕНП. В тази група влиза и Светослав Малинов от "Реформаторския блок".

Четиримата евродепутати на БСП са Георги Пирински, Илияна Йотова, Момчил Неков, Сергей Станишев, които стават част от ПЕС.

В Алианса на либералите и демократите членуват евродепутатите на ДПС, които са Илхан Кючук, Искра Михайлова, Неджи Али, Филиз Хюсменова.

И двамата евродепутати от "България без цензура" и ВМРО Николай Бареков и Ангел Джамбазки стават част от Европейските консерватори и реформисти.

 

Междувременно от днес (1 юли) Италия поема 6-месечното ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз. В институцията са представени правителствата на 28-е страни членки. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...