Варненски спасители искат да се обособи ново звено към МВР, което да отговаря за плажните ивици и летовниците. Т.нар. "плажна полиция" трябва да налага глоби на недобросъвестни плажуващи и да намира начини да ги изкарва от водата, когато стоенето вътре е опасно за тях.
„Ние, спасителите, сме с вързани ръце. Когато флагът е червен, тук става лудница. Свирим със свирката, привикваме хората във водата да излязат, а само след минута те пак са вътре. Някои дори се карат и налитат на бой. Нямаме начини да изкараме летовниците навън, не може насила. Затова трябват радикални мерки", коментира Георги Есов, шеф на спасителите във Варна. Есов и колегите му предлагат да се наложат солени глоби, от поне 50 лв., на плажуващите, които не спазват правилата. Който не иска да излиза от водата пък, да бъде изкарван насила от плажната полиция.
Ако при жълт флаг има такива, които се къпят с надуваеми предмети, което е забранено, на тях да се съставя не само глоба, но и да се конфискуват за постоянно надуваемите принадлежности. Нарушаващите правилата последните дни във Варна са много. Флагът е постоянно червен, което значи, че къпането е абсолютно забранено. Не може да се влиза дори до коляно в морето.
Експресна проверка на агенция „Черно море" обаче установи, че сред опасните вълни се къпят десетки летовници. „Това е всеки път. Не можем да ги спрем. Все пак контролираме положението, като успяваме да принудим болшинството от хора да не влизат много надълбоко. Не липсват обаче и такива, които плуват отвъд шамандурата, дори и при такива бурни води. Надценяването на личните способности е изключително опасно. Едва за няколко часа вчера само на южния плаж бяха спасени от удавяне 7 души и все заради пренебрегване на червения флаг", каза още Есов. Той подчерта, че поставянето на такава сигнализация изобщо не е случайно. При червен флаг се образуват опасни течения, има подводни ями и големи вълни. Най-опасно да се влиза при такива условия е за възрастните хора и децата, но има немалко случаи и на много опитни плувци, които започвали да се давят.
Особено недисциплинирани били руснаците, които често вдигали скандали при опит на спасителя да ги изкара от водата. Есов обаче е категоричен, че не е работа на спасителите да налагат глоби.
„Нашето задължение е да следим за нуждаещи се от помощ. Ако накарат нас да налагаме глобите, ще се получи конфликт на интереси. Всеки спасител може да бъде обвинен, че нарочно е поставил червен флаг, за да прибира пари от влизащите във водата. Ето защо плажната полиция би била отлично решение. Те ще поемат тази част от задължението, а и по-малко плажуващи ще вдигат скандали и ще налитат на бой, когато знаят, че наблизо има полицаи", смята Есов.
Засега единственото, което спасителите могат да направят, е да раздават листовки с подробни обяснения за флаговата сигнализация, да свирят със свирката, да привикват летовниците вън от водата, както и да се карат с плажуващи скандалджии. Промяна задължително трябва да има, много животи могат да бъдат спасени, категоричен е Георги Есов.