Ваучерите за храна ще достигнат рекордните 1.4 млрд. лв. тази година

14.07.2023 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Сумата на раздадените ваучери за храна тази година ще достигне рекордните 1.4 млрд. лв. В бюджета за 2023 г. Министерството на финансите е предвидило завишение с 400 млн. лв. на годишната квота
Ваучерите за храна ще достигнат рекордните 1.4 млрд. лв. тази година
Снимка: под лиценза на creative commons

Сумата на раздадените ваучери за храна тази година ще достигне рекордните 1.4 млрд. лв. В бюджета за 2023 г. Министерството на финансите е предвидило завишение с 400 млн. лв. на годишната квота, след като миналата година за първи път бяха гласувани 1 млрд. лв.

Без промяна остава таванът от 200 лв. месечно, който може да получи работник или служител от своя работодател.

Години наред работодателските организации настояваха пред финансовото министерство за достатъчно големи квоти, но обикновено не срещаха отклик. Традиционно в началото на есента определената годишна сума се изчерпваше и започваха преговори за отпускане на още средства.

Всъщност парите за ваучери не идват от бюджета, а от работодателите, решили да се включат в схемата. За тези добавки към заплатите фирмите не дължат осигуровки и данъци. От данъци и осигуровки върху сумите, дадени под форма на ваучери за храна, са освободени и работниците и служителите.

"Вече около 700 000 работещи в над 20 000 фирми в страната получават ваучери за храна. Завишението на годишната квота ще позволи тези ваучери да се получават до края на годината, в противен случай ваучерите щяха да се изчерпят към края на септември", обясни за "Сега" Таня Обущарова от Асоциацията на операторите на ваучери за храна. Това е асоциацията на лицензираните фирми, които отпечатват и предоставят на бизнеса ваучерите, а след това ги осребряват пред търговците. От асоциацията отчитат, че в последните две години - с увеличаване на квотата и на месечния лимит, расте и интересът към този бонус към заплатите. Преди това около 550 000 са били включените работници и служители.

Две са изискванията пред фирмите да участват в схемата - да дават равни суми на служителите си под формата на ваучери и да нямат задължения към НАП.

От миналата година има опция тези ваучери да се използват също така за заплащане на сметки за ток, парно, вода, газ, както и за посещения на кино и театър и за заплащане на нощувки в хотели. Топлофикациите и електроразпределителните дружества категорично отказаха да се включат в схемата за разплащане с ваучери. Единствено няколко ВиК дружества в страната приемат плащане на сметки за вода с ваучери, посочиха от Асоциацията на операторите на ваучери за храна. 

Досла слабо се прилага схемата и в театрите и кината, както и в хотелите, въпреки, че някалко стотин хотела са сключили договори да приемат ваучери.

С бюджета за 2023 г. ще бъдат регламентирани и електронните ваучери за храна. Те обаче ще са на разположение от 1 януари 2024 г.  Условията при тях са същите като при хартиените - ще бъдат освободени от данъци и осигуровки и ще може да се ползват в тези търговски обекти, които са сключили предварително договори с операторите на ваучери за храна.

До края на тази година операторите ще трябва да подготвят всички процедури за влизането в сила на електронните купони. Парите в тях ще може да се ползват чрез пластики, подобно на банковите карти, или виртуално чрез мобилния телефон. Няма да има възможност тези виртуални пари да се теглят в брой от банкомати. До средата на 2024 г. паралелно ще се ползват и хартиени и електрони ваучери, след което издаването на хартиени ще бъде преустановено, става ясно от законопроекта.

"Доволни сме от тази новост. Тя бе очаквана от работодателите, които по време на ковид-ограниченията и дистанционната работа изпитваха трудност с раздаването на хартиените ваучери", обясниха от Асоциацията на операторите на ваучерите за храна.

"По този начин ще се постигне намаляване на административната тежест чрез дигитализация и ще се осигури по-конкурентна среда за всички лица, участващи в схемата за данъчното облекчение – оператори на ваучери за храна, работодатели, наети лица и други", се казва в мотивите на МФ към законовата промяна.

Едно от обясненията на електроразпределителните дружества да не приемат плащане на сметки за тока с ваучери бе, че нямат офиси. Въвеждането на електронни ваучери може да реши този проблем.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...