Вашингтон затегна санкциите срещу Моства, но Брюксел още не планира да въвежда нови ограничения срещу страната. Властите в САЩ взеха решение да включат нови 11 физически лица и 15 юридически в списъка с рестрикции. Сред тях са компании от сферата на енергетиката, финансите и оръжейната промишленост. Открояват се имената на концерните "Калашников”, "Ижмаш”.
Енергийният гигант "Роснефт" също вече фигурира в черния списък на Вашингтон, както и нейни дъщерни компании, регистрирани в Швейцария, Кипър и Люксембург, както и "Внешекономбанк” и свързания с нея Руски фонд за преки инвестиции, агенцията за експортно застраховане "Ексар”. Сред компаниите, с които вече е забранено да се работи и търгува влиза още и Airfix Aviation, която има офиси във Финландия и Швейцария, а също и дружества от Крим.
Към листа с физически лица влизат свързаният с "Газпром” и руския хокей Роман Ротенберг, Олексанър Янукович (син на бившия украински президент), а също и висши мениджъри на оръжейния концерн "Калашников”.
От Министерството на финансите на САЩ и Държавния департамент отбелязват, че въвеждането на новите санкции срещу Русия целят усилване на ефекта от предишните. За отмяната им може да се говори едва, когато бъдат изпълнени всички договорки от Минск, допълва iNews.
"Наложените нови санкции не представляват ескалация на напрежението. Това е рутинна процедура, която цели да засили съществуващите вече ограничителни мерки”, обяснява пред "РИА Новости” пресаташето на посолството на САЩ в Москва Уилям Стивънс. Той допълва и че новите санкции нямат нищо общо с ветото, което Русия наложи на създаването на международен трибунал за разследване на катастрофата с малайзийския самолет, паднал на територията на Украйна миналата година.
От своя страна членките на Европейския съюз (ЕС) още не планират да допълват своя списък със санкции срещу Русия. Това потвърждава говорителят на Европейската комисия (ЕК) Мая Коциянчич. Тя припомня, че санкционираните от САЩ руски бизнесмени и фирми вече са в европейския списък.
"Доколкото разбираме, американското допълване на списъка има за цел да се затворят съществуващите вратички за заобикаляне на санкциите. Много от посочените лица и компании всъщност вече присъстват в забранителния списък на ЕС. Това показва, че нашият политически подход е добре съгласуван", коментира тя, цитирана от БНР.