Великобритания и ЕС отново не постигнаха "решителен напредък" в преговорите за Брекзит

31.08.2017 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Главният преговарящ от името на Европейската комисия даде и примери за ситуации, в които "тепърва трябва да се гради доверие" между Лондон и Брюксел
Великобритания и ЕС отново не постигнаха "решителен напредък" в преговорите за Брекзит
Снимка: БГНЕС

Великобритания и Европейският съюз все още не могат да постигнат "решителен напредък" в преговорите за напускането на Обединеното кралство. Това обяви главният преговарящ за Брекзит от името на Европейската комисия Мишел Барние на пресконференция с британския си колега, министърът за напускането Дейвид Дейвис. На събитието, което бележи края на третия кръг преговори за Брекзит, и Европейската комисия, и Великобритания запазиха позициите си по основните спорни въпроси.

"Времето лети бързо. На 29 март 2019 г. в полунощ Великобритания напуска Европейския съюз," припомни той. Въпреки някои "съществени пояснения" обаче "тази седмица не постигнахме никакъв решителен напредък по основните теми," добави Барние. По думите му ситуацията след третия кръг на преговорите е далеч от всякаква възможност да се премине към обсъждане на търговските връзки, за което Лондон настоява, и първо е необходимо да се изчистят трите въпроса за статута на гражданите на Европейския съюз във Великобритания, финансовите задължения на Лондон и статута на границата между Република Ирландия и Северна Ирландия. Според Обединеното кралство тези три въпроса и разговорите за бъдещите търговски отношения могат да текат паралелно.

Барние отхвърли и идеята, че Великобритания би могла автоматично да получи достъп до единния пазар. Според него защитата на правовия ред в Европейския съюз и на единния пазар са ключови принципи на мандата за преговори, даден от Комисията. "Уважаваме суверенното решение на Великобритания. Едно е ясно - действието на ЕС и на единния му пазар няма да бъде подкопано от Брекзит," каза Барние. "Сигурно е и че съюзът ще запази автономията на вземането на решения. Великобритания иска да си върне контрола, да създаде нови стандарти и регулации и те да бъдат признати веднага в ЕС. Това е просто невъзможно. Не може да сте извън единния пазар и да оформяте работата му," добави той.

"Официално ни казаха, че ще напуснат общия пазар и митническия съюз, който е важан част от единния пазар. Може би не всички въпроси са били детайлно обсъдени във Великобритания, а е време - да се каже какво значи да си член на ЕС и на общия пазар и какво - да не си," обясни той в отговор на журналистически въпрос.

"Когато чета някои от документите, които ми изпраща Дейвид, долавям известна носталгия - да искаш да ползваш някои от предимствата на съюза, без да си част от него. А Брекзит означава Брекзит.... Не ние напускаме, а Великобритания."

Главният преговарящ от името на Европейската комисия даде и примери за ситуации, в които "тепърва трябва да се гради доверие" между Лондон и Брюксел. "За правата на гражданите направихме стъпки, но трябва да продължим нататък. Това лято около 100 души получиха писма, че трябва да напуснат (Обединеното кралство). Лондон призна, че е грешка, но не се случва за първи път. Трябва да се признае, че правата на гражданите се защитават от Европейския съд."

Другият споменат пример беше свързан със задълженията на Великобритания към Европейския съюз - "сметката за развода", която Лондон оспорва. "Тази седмица Великобритания обясни, че задълженията ѝ ще се ограничат до датата на напускането. Имаме обаче задължения към трети страни - като Украйна, тихоокеански държави."

"След тази седмица става ясно, че Великобритания не се чувства правно обвързана да си плати задълженията при напускане. Също така искаме да поддържаме зелена инфраструктура в селските региони до 2020 г. - но Великобританя не може да признае това. Как да изградим доверие и да обсъждаме бъдещите си отношения?"

Великобритания настоява, че темите за оттеглянето и бъдещите отношения са "неразривно свързани". Той повтори това изречение три пъти. "Не става дума за прескачане на етапи, а за прагматични крачки напред." Няколко пъти спомена и че са нужди "гъвкавост и въображение" и че има напредък в разговорите, но е нужен още.

"Подходът на Великобритания е много по-гъвкав и по-прагматичен, защото избягва смущения за бизнеси и потребители," настоя Барние. "Имаме много различни позиции, но споразумението трябва да е съобразно закона и в духа на продължаващото партньорство между Великобритания и ЕС. Нека поставяме хората над процеса".

Той каза, че е постигнато съгласие по въпроси, свързани със социалните осигуровки, ще се защитава взаимното признаване на квалификациите, получени съответно във Великобритания и Европейския съюз. По думите му има "много допирни точки" по въпроса за статута на ирландската граница, но не и за статута на европейските и британските граждани съответно в Обединеното кралство и съюза, нито за финансовите задължения на Великобритания.

На коментара за необходимостта от гъвкавост и въображение от страна на Европейската комисия Барние отговори: "Искат от мен да покажа гъвкавост, но аз трябва да покажа и позиция. Хиляди и хиляди лица, бизнеси, студенти, лаборатории, трети страни, които имат текущи програми, замесени са и други данъкоплатци и те правят нещо на базата на казаното им от ЕС на 28-те държави. На тази база те са изградили проектите си. Затова казвам, че липсва напредък. Що се отнася до въображението - всичко е възможно, но аз трябва да се върна при 27-те с ясни отговори".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...