Поне два пъти повече прокурори от 11-те, които прие Висшият съдебен съвет (ВСС), трябва да работят в бъдещата специализирана прокуратура, заяви главният прокурор Борис Велчев, предаде БГНЕС.
Велчев коментира преди заседанието на ВСС, че според него броят на обвинителите, които ще работят в тази структура е по-подходящо да бъде около 20-25 души. Толкова прокурори ще са необходими за първоинстанционната прокуратура и още около 10 за апелативната специализирана прокуратура, отбеляза главният прокурор.
"Идеята не е просто да създадем една структура, идеята е да я направим ефективна. Елементът на ефективност е те да бъдат по-малко натоварени, отколкото са в момента", обясни Велчев.
Той посочи, че не се обсъжда кои обвинители ще работят в спецпрокуратурата, тъй като, преди да стане това, трябва да се обяви конкурс. Според Борис Велчев основният въпрос за това кога ще заработи съдът е този кога ще стане технически възможно това. Той изброи необходимите условия, като посочи, че специализираната структура е възможно да заработи и по-рано от август, ако: се вземат всички мерки, създадат се материални условия, намери се сграда, тя бъде съответно оборудвана, проведат се конкурсите за магистратите, осигури се финансирането за тяхната работа и се намали компетентността на съда, така че той да работи по един ограничен кръг от дела.
Главният прокурор отбеляза, че опасенията си е изразил и пред премиера. След срещата при министър-председателя ръководителят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова каза, че статистиката в момента показва, че бъдещият спецсъд ще гледа около 407 дела на година. Вчера пък стана ясно, че изпълнителната, законодателната и съдебната власт са постигнали съгласие специализираният съд да гледа най-много 215 дела на година. Главният прокурор обясни днес, че няма недоразумение. Той потвърди, че делата, които ще влизат в специализираната прокуратура, ще бъдат около 1000 - 1100 на година, но не всички ще стигат до съд. "Ако по едно дело извършителят не бъде разкрит, то се спира и не стига до съда. Една част от тези дела се прекратяват, така че цифрата на делата, които влизат в прокуратурата и съда е различна", обясни Борис Велчев.
Той обясни, че компетентността, предвидена в Наказателно процесуалния кодекс (НПК) за специализираните структури е не е само за организирани престъпни групи, а и по разследване на престъпленията по два текста на Наказателния кодекс (НК), свързани с незаконно разпространение на фалшиви парични знаци, кредитни карти и бандероли. "Само тези дела са около 800. Нашата идея е те да бъдат премахнати от компетентността на специализирания съд, тъй като в тяхното разследване няма нищо особено. Тогава ще останат само дейности, свързани с организирани престъпни групи и така ще останат 200 - 300 дела", каза Велчев.
Главният прокурор обясни и на какво се дължи забавянето с внасянето на обвинителния акт срещу бившия премиер Сергей Станишев. Той посочи, че се прави един последен опит да се намерят съответните материали, за изчезването, на които е обвинен Станишев. Тази процедура се изисква от Закона за защита на класифицираната информация. Ако тези документи се намерят ще се свалят и обвиненията на бившия министър-председател. "Те не са унищожени тези документи, те вероятно са поставени някъде, но не на правилното място, ако могат да бъдат намерени това е много по-добре", заяви Борис Велчев. Той коментира и друго знаково дело в последната година - това по т. нар група "Октопод". Според главния прокурор не е нормално вече повече от 14 месеца да няма внесен обвинителен акт по това дело, но той отказа повече коментар. Борис Велчев не пожела да коментира оправдателната присъда на братята Красимир и Николай Маринови - Маргините на втора инстанция, която бе потвърдена вчера.