От следващата седмица във Венецуела ще бъде въведен режим на електроснабдяването в цялата страна, за да редуцира негативните ефекти от все по-задълбочаващата се енергийна криза в страната, предаде BBC. Режимът на подаване на ток ще продължи 40 дни, а до края на този срок властите в държавата се надяват изключително тежката суша, която спира работата на ВЕЦ-овете, да отмине. В резултат на това през следващите почти месец и половина електричеството ще спира за 4 часа всеки ден.
В изявление до населението енергийният министър на Венецуела Луис Мота Домингес изтъкна, че конкретните часове, през които ще бъде спирано електроснабдяването, ще бъдат оповестявани ежедневно в пресата и сайта на ведомството. Той изтъкна, че токът няма да бъде спиран между 20 часа вечерта и обяд.
Това е втори път само в рамките на два месеца, когато в страната се налага да се въвежда режим на електричеството. През февруари беше ограничено подаването на ток до моловете, отново поради проблеми с енергийната система. Мярката е в сила два пъти дневно, като големите търговски центрове във Венецуела нямат достъп до ток в интервалите между 13 и 15 часа и 19 и 21 часа. Тъй като след работно време обектите извършват най-голямата част от продажбите си, регулацията удари изключително тежко търговията в страната.
Спирането на електроснабдяването е поредната негативна новина за икономиката на страната, която се намира в излючителна тежка криза, причинена до голяма степен поради спада на цените на суровия петрол на международните пазари. Суровината поевтиня от около 110 долара за барел през есента на 2014 г. до 30 долара за барел през февруари тази година, преди да започне да се покачва леко до около 43 долара за барел в момента.
Освен това от Венецуела се наблюдава изключително силен отлив на долари, което вече доведе до изпразване на магазините от някои стоки, както и до невъзможност на местни компании да се снабдяват с вносни продукти. Сред тях е най-големият местен производител на бира Polar, който изтъкна, че ще трябва да преустанови производството, тъй като поради липсата на долари не може да закупи хмел на международните пазари. Решението на управата на компанията ще засегне тежко всички работещи в нея 10 000 души.
Президентът Николас Мадуро обвини бизнесът, че работи в съдружие със САЩ, за да унищожи местната икономика. Освен това той обвини и президентът на Polar Лоренцо Мендоса, че участва в конспирация заедно с опозицията срещу себе си.