Управляваната от чависти Венецуела поредна година не успява да се измъкне от тежка икономическа криза, но за пръв път тази година инфлацията ще е четирицифрена и ще достигне - и вероятно ще надхвърли - прага от 2000%.
Данните идват от предвожданият от опозицията парламент, който разпространи доклад, според който между януари и ноември обезценяването на националната валута е 1369%. Конгресът в Каракас започна тази година да публикува собствени данни за инфлацията на боливара, след като правителството на президента Николас Мадуро спря разпространяването на подобна статистика.
Само през ноември поскъпването спрямо долара е било с 56.7%.
Членуващата в ОПЕК страна процъфтяваше, докато петролът струваше над 100 долара барела, но след поевтиняването на суровината през 2014г. валутните приходи рязко намаляха и милиони хора останаха без възможност да си купуват лекарства и храни.
Мадуро продължава да управлява по социалистическата система на щедри социални разходи, въведена от предшественика му Уго Чавес. Той обвинява за трудностите опозицията, която по думите му води икономическа война срещу народната власт и симпатизиращи ѝ бизнесмени и търговци нарочно надува цените. Критиците му отвръщат, че причината е безконтролното печатане на боливари.
"Задават се още глад и мизерия за и без това смазаното население", заяви опозиционният депутат Анхел Алварадо при представянето на доклада.
Икономистите смятат, че една страна е в хиперинфлация, когато месечните лихви надхвърлят 50% в продължение на повече от 3 месеца или когато годишните лихви остават в продължение на три години над 100%, припомня "Ройтерс".
По данни на централната банка на Венецуела през 2015 г. инфлацията е била 180%, а на следващата е достигнала 240%. След това банката спря да публикува информация.