Веригите притеснени, че ще останат без български плодове и зеленчуци

02.02.2024 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Контролът бе въведен в първите дни на 2024 г., като според новите правила всеки превоз на такава стока над 500 кг и от превозно средство над 3,5 тона може да става само с уникален номер на превоза
Веригите притеснени, че ще останат без български плодове и зеленчуци
Снимка: под лиценза на creative commons

Въвеждането на засилен контрол върху стоките с висок фискален риск от началото на годината без предварително съгласуване на практическите подробности с бизнеса ще се отрази негативно още тази пролет на търговията с пресни български плодове и зеленчуци. За това предупреди в сряда Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, в което членуват всички големи търговски вериги.

Контролът бе въведен в първите дни на 2024 г., като според новите правила всеки превоз на такава стока над 500 кг и от превозно средство над 3,5 тона може да става само с уникален номер на превоза, който се изкарва онлайн от сайта на НАП чрез електронен подпис.

Ако при спиране на камиона теглото на стоката не съответства на написаното в номера, или има разминавания в часовете на превоза, данъчните имат право да задържат стоката. Сред стоките с висок фискален риск освен горивата са и почти всички хранителни стоки, както и земеделската продукция.

“Търговските вериги работят с десетки и дори стотици малки земеделски производители, за които е практически невъзможно да изкарват на полето такива номера”, поясни Вълканов.

“Ако запорирането на такава стока стане примерно в петък вечерта, ние нямаме никаква възможност да платим на НАП да вдигне запора, защото

банковият превод в най-добрия случай ще пристигне при тях в понеделник.

Така ние оставаме без стоката. Освен това малките земеделски производители нямат на полето компютърна връзка, достъп до сайта на НАП и електронен подпис, да не говорим, че когато се събира реколтата, е много трудно да се прецени колко точно ще бъде набрано в определен ден”, обясни за “24 часа” изпълнителната директорка на “Лидл България” Милена Драгийска.

Според нея допълнителна несигурност създава и обстоятелството, че обикновено в един камион се превозват различни стоки, а според правилата данъчните имат право да задържат целия товар.

“А какво да правим, ако вътре има и вносни стоки и водачът не е българин? Той как да разбере този номер съответства ли на това, което вози, или нарушава правилата? Създават се обстоятелства ние да не можем да си изпълним примерно обещанието днес да имаме промоция на прясна продукция и да търпим санкции от Комисията за защита на потребителите заради това. Пък и за вас като потребител няма да е окей да прочетете в брошурата, че в понеделник можете да купите нещо на определена цена, а всъщност изобщо да не го намерите в магазина”, каза Драгийска.

Според търговците сега през зимата проблемът все още не е усетен, тъй като продукцията е от оранжерии.

През пролетта и през лятото обаче, когато трябва да се бърза с брането, всяко задържане на камион рискува да доведе до влошаване на качеството на стоката.

“Предложихме на НАП всеки от нас да учреди постоянно обезпечение примерно на стойност половин милион лева и когато се стигне до нарушение, данъчните да си удържат от тази сума. Те се съгласиха, че така ще е по-удобно, но

трябва да получат разрешение за това от финансовото министерство.

Все пак ние не можем да спрем търговската дейност по време на уикенда или когато се струпат няколко почивни дни”, каза за “24 часа” финансовият директор на “Кауфланд България” Иван Георгиев.

От НАП коментираха, че въпросът с предоставянето на обща предварителна банкова гаранция, която да послужи при налагане на обезпечения при фискален контрол, действително е бил обсъждан с бизнеса. “Това ще доведе до облекчаване и в същото време няма да ощети бюджета. Целта е да не се налага, както е в момента, в случай на предприети действия да се внася обезпечение в брой или да се предостави банкова гаранция за всеки случай поотделно. Но това изисква промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс”, казаха от приходната агенция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...