През последната година повечето нови страни-членки на ЕС регистрираха много по-висока инфлация от допустимата за влизане на в еврозоната, като само Словакия успя да се справи с изискванията на Брюксел, съобщава EUobserver.com. Данните са от доклад на Европейската комисия, който ще бъде оповестен официално днес (07.05.08).
В доклада са оценени икономическата и фискалната политика на всички страни-членки, които не са част от валутния съюз на ЕС. Само Дания и Великобритания не влизат в изследването, тъй като и двете държави не желаят да влизат в еврозоната.
Основната пречка за влизане в еврозоната за страните от Централна и Източна Европа е стабилността на цените на основните потребителски стоки. Данните на ЕК показват, че след като Словакия влезе в еврозоната (поканата за присъединяване най-вероятно ще бъде обявена официално днес), ще има дълга пауза преди някоя друга страна-членка на ЕС да бъде поканена да се присъедини. В момента горната граница на инфлацията за всеки кандидат за влизане в евозоната е 3.2% - толкова, колкото е средната инфлация във валутния съюз на ЕС.
За последните 12 месеца инфлацията в Словакия е 2.2%, което е "доста под критичната граница и най-вероятно ще остане такава и в следващите месеци", се казва в доклада. Следващата най-добре представяща се държава от новите страни-членки на ЕС е Полша с инфлация от 3.2%. На трето място е Чехия с 4.4% инфлация. Най-високата инфлация е отчетена в Латвия (12.3%), България (9.4%), Естония (8.3%) и Литва (7.4%).
Този проблем не е нов, коментират специалистите. През 2005 година Естония оттегли кандидатурата си за влизане в еврозоната поради резкия скок на инфлацията в страната, а Литва стана първата държава, чиято кандидатура за присъединяване към валутния съюз на ЕС беше официално отхвърлена от Брюксел.