Висока оценка на матурата, отлична диплома и нисък семеен доход гарантират отстъпки в таксите за висше образование във Великобритания с до 3 000 паунда годишно. Това съобщи Ирина Христова, управител на "Интеграл” и координатор на изложението "Световно образование” в България, което ще се проведе този уикенд (4 и 5 февруари) в София. Това става възможно съгласно новия регламент за отпускане на студентски помощи, който битанските университети въвеждат от тази година по предписание на Британската агенция за равен достъп до образование.
Причина за мярката е тройното увеличение на таксите за следване на Острова от тази година, с което образованието в държавните университети достигна 9 000 паунда годишно. Всеки университет сам определя с колко и при какви условията да компенсира студентите с по-нисък доход. Отстъпките варират между 1000 и 3000 паунда годишно в зависимост от университета, специалността и средната цена на бакалавърската програма. Почти всеки университет включва в списъка с условия висок успех от диплома или матура, добра мотивация и годишен семеен доход под 25 000 паунда. За част от специалностите и учебните заведения доходът за отстъпка пада до 15 000 паунда годишно.
Всички, които покрият изискванията, трябва да подадат документ към Британската агенция за студентско кредитиране, заедно с искането за отпускане на кредит. Размерът на отстъпката не се получава от студента, а се приспада от официалната тарифа на университета и сумата не се връща от студента. С новите промени такси от 9000 паунда може да поевтинеят до 6 000 годишно. За да се възползват от тази възможност, кандидатите трябва предварително да се информират за условията на избраните от тях университети и да преценят могат ли да отговорят на тях, обясни Христова.
Голяма част от британските университети са обявили удължен срок за прием след 15 януари, когато официално изтече срока за кандидатстване за Великобритания, чрез централизираната система за прием. Българските кандидати, които не са успели да подадат документи, могат да го направят този уикенд по време на изложението.
Процедурата предвижда 15-минутно интервю с кандидатите, които са подготвили необходими документи. За това време те трябва да мотивират избора си на специалност и университет. При положителен отговор се извършва "условен прием", който гарантира автоматичен прием след представяне на успех от диплома или матура и резултат от езиковия тест.
Български кандидати ще приемат университети в Топ 100 на в. "Guardian” като Sunderland, Portsmouth, Bedfordshire и Coventry. Ранен прием на място за българи ще предложат и популярните холандски и датски университети, както и известният Европейски институт по дизайн в Милано.
Към 15 януари документи за обучение в британски ВУЗ са подали 2144 българи, което е с 3,6% по-малко от януари 2011 г., когато за Англия са кандидатствали 2225 българи, съобщи Христова. Спадът е близо два пъти по- малък от средния за прием в Англия от 8,7%, отчетен от UCAS. "Очакванията ни са до края на кандидатстудентската кампанията да достигнем нивото от миналата година заради новите правила за финансиране", коментира Христова.
Присъствие на два елитни университета от Швеция са нов акцент в програмата на изложението. За последните години броят на студентите в Скандинавия се е удвоил заради безплатното обучение и липсата на ограничения за работа на българи в страната.
Изложението представя и лични консултации за избор на магистратури като цените на едногодишна програма варират от 1771 евро за Холандия, до 4000 паунда във Великобритания. Безплатни магистратури ще представят шведските и датски университети. В програмата на форума са включени специални семинари за родители, на които да се запознаят с цените, новите възможности за финансиране и спецификата на обучение в отделните държави. Семинари само за бъдещи бакалаври ще информират кандидатите как да изберат университет и специалност и да се подготвят за кандидатстването.