Вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че държавата обмисля мерки за компенсиране на загубите на бизнеса от извънредните мерки заради коронавируса, но предупреди, че няма как да бъдат покрити всички щети.
Експертите от социалното министерство работят по възможността да се компенсират част от загубите за бизнеса чрез финансиране по една от мерките по оперативната програма "Човешки ресурси" - "Помощ за персонала", съобщи Дончев пред Би Ти Ви.
"Има анонси за европейски инструмент, сумата за България по неофициална информация ще бъде вероятно 240 млн. лева", каза още той. На твърденията на представители на малкия и среден бизнес, че няма да издържат при наложените рестрикции до края на март, Томислав Дончев отговори: "Бъдете сигурни, че бизнесът би понесъл много повече загуби при една много по-дълга като продължителност епидемия", и посочи секторите, които ще пострадат най-тежко - транспорт, туризъм, търговия.
Нека никой не очаква, че ще бъдат покрити всички загуби за откази от резервация например, каза още вицепремиерът.
Той не изключи възможността да се прибегне до актуализация на държавния бюджет заради извънредната ситуация с коронавируса. "Не може да се изключи. Ситуацията изисква да сме много бързи", коментира Дончев. Посочи, че двете седмици, за които ще действат ограничителните мерки, са около 5% от годината и намалената стопанска активност ще има отражение и върху държавните финанси.
"Ефект от епидемията негативен върху бюджета ще има. Ключовият момент е колко дълго ще продължи тази ситуация", каза Дончев и посочи, че вирусът е нов и има различни версии - от тази, че със затоплянето на времето заболеваемостта ще се ограничи до допускания, че пикът ще бъде през септември.
Дончев добави, че извънредното положение е мярка, която позволява да се увеличи инструментариумът на властите да се борят със заразата и изключи възможност за нарушаване на човешки права. Призиви това да не се допуска отправи и държавният глава. "Какво управленско своеволие съзирате, че може да се случи в тази ситуация? Няма променен нито един конституционен баланс. Единственото, което е налично, е повече права на санитарните власти и полицията да контролират ситуацията", каза вицепремиерът.