Холандия смята, че въпросът за приемането на България и Румъния в Шенген не трябва да бъде обсъждан преди допълнителния доклад на Европейската комисия (ЕК) за Румъния, който предстои да излезе в края на годината.
Това става ясно от внесената в холандския парламент позиция на правителството за летните доклади на ЕК за правосъдието и вътрешните работи, информира БНР.
Холандия смята, че условията за присъединяване на България и Румъния към Шенген още не са изпълнени, гласи позицията на правителството в оставка на Марк Рюте, който се очаква след изборната си победа да оглави и следващия кабинет.
В изпратената до парламента оценка е отчетено, че и двете страни са постигнали значителен напредък по мониторинговия механизъм в редица области, но все още не са покрили всички заложени в него показатели. Затова, според властите в Хага, наблюдението върху правосъдието и вътрешните работи у нас и в Румъния трябва да продължи.
Холандия ще отстоява тази позиция на предстоящия в началото на следващата седмица Съвет по общи въпроси, на който ще бъдат обсъждани юлските доклади на Еврокомисията за България и Румъния. Холандия все така обвързва заключенията в тях с темата "Шенген", и смята, че обсъждането ѝ трябва да бъде отложено за след края на годината, когато ЕК ще публикува допълнителен доклад за върховенството на закона и независимостта на институциите в Румъния.
На това мнение са и други страни от Европейския съюз (ЕС), пише в позицията на правителството. Насроченото за този четвъртък заседание на Съвета на вътрешните министри, на което трябваше да се обсъжда приемането ни в Шенген, беше отменено заради невъзможност да се постигне напредък по темата.
„България и Румъния са жертва на политическите игри в Нидерландия. Превес вземат популизмът и национализмът и това отнема справедливия ни шанс", коментира преди дни вицепремиерът Симеон Дянков. България отдавна е изпълнила изискванията за присъединяване, допълни той.