Вложители: БНБ тенденциозно иска технически фалит за КТБ

17.09.2014 | 13:33
по статията работи: Георги Велев
Фондът за гарантиране на влоговете е изтеглил парите си от КТБ, след като банката е била поставена под специален надзор
Вложители: БНБ тенденциозно иска технически фалит за КТБ

БНБ тенденциозно и умишлено гони технически фалит на КТБ, само за да защитят собствените си кожи. Това заяви Борис Михайлов, координатор на фейсбук групата "КТБalive".

Участници във инициативата "КТБalive" за пореден път настояха за спешни действия за оздравяването и отварянето на банката. С всеки изминал ден, откакто тя е затворена става все по-трудно възстановяването й, категорични са от групата, в която членуват юристи, икономисти и много вложители на банката.

В момента управителят на БНБ Иван Искров лъже и маже, както пред европейските институции, така и пред нас, заяви и Божидар Томалевски, председател на изпълнителния съвет на групата КТБalive. Според него основна вина за създалата се ситуация имат именно Искров, и президента на страната Росен Плевнелиев. Припомняме, че управата на БНБ реши да удължи с още два месеца специалния надзор на банката като докладите на одиторите се очаква да бъдат готови до края на октомври.

От групата бяха категорични, че не са защитнити на основният акционер в банката – Цветан Василев, ами те са организация, която защитава вложителите в банката. В случая обаче КТБ не може да бъде оздравена от ареста или от чужбина, коментираха организаторите на групата.

"Ще минат години и основните акционери ще осъдят България, защото не са им дали възможност да спасят банката и ние ще платим тези пари. Ще фалират хиляди фирми, а а стотици хиляди хора ще излязат на улицата, защото след затварянето на банката ще останат без работа", категоричен бе Михайлов. По думите му от страната ни в момента по абсурден начин се гонят чуждестранни инвеститори, желаещи да оздравят КТБ. "Ако държиш една банка 6 месеца затворена, тя ще фалира, дори и най-голямата да е", категоричен бе Михайлов.

БНБ е отворила за кратко сетълмента на КТБ?

От КТБalive заявиха, че Фондът за гарантиране на влоговете е изтеглил парите си от КТБ, след като банката е била поставена под специален надзор. Сетълментът й е бил отворен на 20 и 25 юни за кратко, за да може фондът да изтегли 60-те милиона лева, които е държал там, заяви Михайлов. По думите му това може да се направи единствено с разпореждането на БНБ.

По думите му БНБ не е спазило буквата на българското и европейското законодателство поне няколко пъти. Освен, че е отворила тайно КТБ, за да може Фондът за гарантиране на влоговете, да си вземе средствата оттам, БНБ не е осигурила и резервен фонд за подкрепа на ликвидността на банките. С такъв фонд трябва да разполага БНБ според нейна наредба. Никой обаче до момента не е видял дали този резервен фонд за подкрепа реално съществува, категоричен бе Михайлов. Освен това българското банково законодателство трябва да е напълно синхронизирано с европейското. Ако това е така, то е трябвало в срок от три дни от поставянето на КТБ под специален надзор, да се даде поне частичен достъп на вложителите до вземанията им. Това обаче не е направено и до момента от БНБ, каза Михайлов.

По думите му е крайно време прокуратурата да се самосезира и да провери извършените деяния от управата на БНБ в последните месеци.
Членовете на инициативата вече са решили да водят дела заради това, че не нямат достъп до сметките си. Искам да стане ясно, че всички централни банки в света и всички политици си защитават хората, но нашите финансисти, които са учили в "Карл Маркс" вероятно са останали в епохата на Карл Маркс, целта е да се унищожи цялата нация, смята Михайлов.

Според него даването на безлихвени заеми на общините, чийто сметки са в КТБ, е нарушение на Конституцията на страната. Той призова политиците преди изборите да пътна карта за оздравяването на КТБ.
Задкулисието е това, което се случва в КТБ, коментира и другият координатор на групата Божидар Томалевски. "Бездействието на управителя на БНБ Иван Искров и президента Росен Плевнелиев води КТБ към умишлен фалит", смята той.  Иван Искров лъже и се крие зад несъсществуващи регулации и закони. Томалевски бе категоричен, че БНБ е в правото си да отвори КТБ.
В навечерието сме на гражданска война и ние няма да се спрем, следващият ни протест ще бъде на 22 септември, деня на Съединението, каза още Томалевски и поиска незабавно да стартират преговорите с финансовия консултант ЕПИК, които поиска да оздрави банката.
Вместо това обаче в момента БНБ индиректно каза на ЕПИК да изчака да се направят анализите на квесторите и одиторите в банката. Така след 1 ноември ще се водят преговори с консултанта, обясниха от КТБalive.

Проверка на ликвидността на другите банки

От групата КТБalive ще изпратят сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров с искане да се направи проверка на отпусканата ликвидна подкрепа за банките през последните години. Такава е давана досега за Първа инвестиционна банка, „Инвестбанк“ и Българо-американска кредитна банка. От групата настояват да се разбере дали при отпускането на тази подкрепа са били спазени всички изисквания на закона и защо това не е направено при КТБ.
Освен това БНБ, в съдружие с четири основни банки в България, управлява в момента търговско дружество, което е монополизирало пазара на финансови разплащания у нас, заяви другият координатор на групата Даниел Божилов. В същото време Българската народна банка не е в списъка на стратегическите обекти на страната. Това означава, че нейната работа дори не се наблюдава от прокуратурата и ДАНС, обясни Божилов.

60 000 работни места ще бъдат загубени

Минимум 6 милиарда лева ще струва на държавата фалитът на КТБ, коментира и икономистът Вера Ахундова. Тя напомни, че обезпечените кредити в КТБ са за над 3,7 милиарда лева. За да бъдат изплатени те при фалит на банката 2,1 милиарда лева ще дойдат от Фонда за гарантиране на кредитите, а останалите 1,6 трябва да дойдат от държавния бюджет. "Косвените загуби от затварянето на банката ще бъдат за окол 2,5-3 милиарда лева“, добави Ахундова. Според грубите изчисления от фалита на банката минимум 60 000 работни места ще бъдат загубените. Хората не само, че няма да плащат осигуровки и данъци, но и фалиралите фирми няма внасят налози в хазната. Пряко засегнати от фалирането на КТБ ще бъдат около половин милион души, обясни още Ахундова.
Тя добави, че в момента има сериозно недоверие в банковата ни система. Именно заради това около 40% от плащанията на емигрантите не минават през банките, а през други финансови институции. Освен това всеки, които има депозити в банки, извън страната, прехвърля средствата си там, заяви Ахундова.

800 млн. лева трябват за рекапитализацията на БНБ?

На базата на представения доклад за проблемните кредити в КТБ икономистът представи и своята гледна точка. Оказва се, че в момента квесторите и одиторите на Корпоративна търговска банка проверяват близо 400 кредита и е ясно, че само 19 от тях са проблеми. Така ако се приеме, че един такъв кредит е за около 70 млн. лева, то проблемите активи на банката са за около 1,4 млрд. лева. Ако това е факт, то за рекапитализацията на банката ще трябва да бъдат дадени не повече от 800 млн. лева, категорична бе Ахундова

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...