Снимка: Sxc.hu
Единствено най-големите компании в България осъществяват контрол през целия процес на производство на ядки - от самия източник на продукта, през обработката му, до пакетирането и предоставянето му на пазара, предупреждават от „Интерснак България", едно от компаниите вносители на ядки у нас.
Почти 90% от ядките у нас се внасят в страната в суров вид. Сред производителите са бедни страни от Африка, както и държави от Азия и Близкия Изток със занижени стандарти за контрол и качество. Само малки количества тиквени и слънчогледови семки, както и фъстъци се произвеждат у нас.
Заради потенциалната опасност се контролира импорта на шам фъстък от Иран и Турция, фъстъци от Египет, Китай, Бразилия и Гамбия, лешник от Турция и бадеми от САЩ. Контролът се осъществява по списък, издаден от ЕК през 2006 г. Отделно според наредба на Министерството на здравеопазването, всяка пратка фъстъци и шам фъстъци, от страни извън ЕС, минават задължителна проверка.
Въпреки всички мерки, се намират начини за заобикаляне на проверките и забраните. Например като се смесят ядки от държава в забранения списък с тези, произведени в друга, чиито внос е разрешен в страни от ЕС.
Експертите препоръчват:
- Купувайте ядки от проверени места - предпочитайте големите хранителни магазини или веригите хипермаркети.
- Внимавайте с насипните ядки - винаги се интересувайте откъде са внесени ядките и какъв е срокът им на годност.
- Четете внимателно етикетите на опаковките - ако съдържанието или срокът на годност ви се стори неясен, по-добре не купувайте въпросните продукти.
- Избирайте ядки в непрозрачни опаковки - те предпазват от навлизането на пряка слънченва светлина и съответно от образуването на опасни афлатоксини.
- Избирайте ядки на големи марки с утвърдено име и качество на продукцията.
- Имайте едно на ум, ако ядките са много евтини - специалните опаковки и режим за следене на качеството на ядките оскъпяват крайния продукт. Затова прекалено ниската цена е съмнителна.