Вносът на България от ЕС е намалял

16.06.2014 | 17:05
по статията работи: Мария Добчева
Спадът е най-голям при импорта от Азия
Вносът на България от ЕС е намалял

През първото тримесечие на 2014 г. вносът в България от страни от Европейския Съюз (ЕС) се е понижил, като неговият размер достига над 3 млрд. евро. В сравнение с края на миналата година импортът е намалял с 245,5 млн. евро, сочат данните на Българска народна банка (БНБ).

За първите три месеца на годината сме внесли суровини и материали на обща стойност близо 1 млрд. евро, след тях се нареждат инвестиционните и потребителските стоки. 

От европейските държави изъвн ЕС импортът ни през отчетения период е намалял с 272,7 млн. евро спрямо предходното тримесечие. В структурата на вноса от тези държави най-съществено е изменението при вноса на инвестиционни стоки, който е намалял със 70,9 млн. евро през първото тримесечие на годината спрямо предходното.

Вносът на страната ни от Балканските държави също се е свил до 501,8 млн. евро за периода януари-март 2014 г., но неговата структура остава без съществени промени. От тези страни продължаваме да внасяме най-много суровини и материали, следвани от потребителските и инвестиционните стоки, като пониженията спрямо миналия период в техните размери са незначителни. Отчетен е лек ръст в инвестиционните стоки за разлика от потребителските, като размерът им е намален до 92,9 млн. евро.

Относно вноса на страната ни от Америка данните сочат цялостно съкращение за първото тримесечие на тази година спрямо последното на миналата в размер на 33 млн. евро. Размерът на вноса на инвестиционните и потребителските стоки нарастват и достигат нива съответно от 88,6 млн. евро и 43 млн. евро. За разлика от него този на енергийните ресурси и суровините и материалите намаляват.

Най-значително е понижението на вноса от Азия. През първото тримесечие на годината спрямо предходното в стойностно изражение импортът е намалял с 166,3 млн. евро. С 98,8 млн. евро се е свил вносът от азиатските държави на енергийни ресурси през отчетния период, сочат данните.

Единствено вносът ни от други държави през първото тримесечие на 2014 г. отчита ръст и се равнява на 188,3 млн. евро. Най-голямо е увеличението от тези страни при внасяните енергийни ресурси, които са нараснали с близо 70 пъти спрямо предходното тримесечие.

Данните показват още, че през първото тримесечие на 2014 г. се запазва тенденцията най-много продукция да изнасяме за ЕС. Нейният размер обаче също се е свил през първото тримесечие на годината с 221,5 млн. евро спрямо октомври-декември 2013 г. и достига 3,145 млрд. евро. Спадът на общия експорт се дължи главно на намалените нива на износа на суровините и материалите, както и на енергийните ресурси. За периода януари-март 2014 г. България е експортирала суровини и материали на обща стойност 1,242 млрд. евро и потребителски стоки в размер на близо 1 млрд. евро. Инвестиционните стоки, изнесени от страната ни за страните от ЕС, отчитат леко увеличение през първото тримесечие на годината спрямо предходното от 25,8 млн. евро.

Износът ни за европейските страни извън ЕС за отчетния период е достигнал нива от 2,25 млрд. евро. Това означава, че експортът ни за тези държави за първото тримесечие на тази година спрямо предходното се е свил в парично изражение с 128,1 млн. евро. 

Към Балканските държави през първото тримесечие на годината най-много сме изнасяли суровини и материали. Техният размер в стойностно изражение обаче също бележи соад до 336,9 млн. евро спрямо октомври-декември 2013 г. Отчетен е общ спад на търговията ни с тези страни, като общо експортът ни за тях през янури-март 2014 г. е намалял с 69,2 млн. евро спрямо предходното тримесечие и достига сумата от 589,1 млн. евро.

Общият износ на България към Америка също се е понижил. За периода януари-март 2014 г. е 94,6 млн. евро, като за сравнение в края на миналата година е бил 111,8 млн. евро. Намалението се дължи главно на по-малкия износ на инвестиционни стоки към Америка.

Експортът на страната ни към азиатските държави също е намалял през първото тримесечие на годината спрямо предходното. В края на 2013 г. общият износ към тези страни е бил в размер на 858,0 млн. евро , а за периода януари-март се е свил до 578,0 млн. евро. В структурата на износа към Азия най-голямо намаление е отчетено при енергийните ресурси.

Към други държави за първото тримесечие на 2014 г. общият износ се свива до 236,5 млн. евро., като в структурата му няма съществени изменения спрямо предходния отчетен период.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...