Водещи икономисти: "България е на кръстопът!"

14.03.2010 | 13:16
по статията работи:
Съществува риск бюджетният дефицит да се увеличи и страната да навлезе в гръцкия сценарий
Водещи икономисти: "България е на кръстопът!"

България е на кръстопът - дали да ускори възстановяването от кризата чрез бюджетна дисциплина и реформи, или да влезе в нова криза чрез разпускане на бюджета и спиране на реформите, смятат независимите икономисти от групата Macro Watch по време на днешната дискусия в столичния хотел "Радисън" на тема: "Рисковете на възстановяването".

От началото на годината бюджетът е натрупал значителен дефицит, но въпреки това постоянно валят искания за още по-голямо разпускане на бюджета и увеличаване на разходите. Ако тези искания бъдат изпълнени, България бързо ще последва примера на Гърция и ще затъне във втора, много по-дълбока криза, точно когато останалите европейски страни се възстановяват.

Притеснение поражда и спирането на реформите в ключови сектори като пенсионната система, здравеопазването и администрацията. При това, не просто реформите се спират - а се върви към допълнително увеличение на тези и без това високи и тежащи на бюджета разходи.

Въпреки твърденията, че бюджетът за 2010 е рестриктивен, това на практика е най-големият държавен бюджет в историята, по-голям от предкризисните бюджети през 2007 и 2008. В частния сектор на икономиката оборотите са паднали значително докато държавният сектор продължава да харчи все повече. Държавният сектор не поема своя дял от приспособяването към кризата, цялото приспособяване се поема от бизнеса и работещите в частния сектор.

В тази посока е и предложението да се увеличат здравните вноски с 2 процентни пункта, което ще натовари бизнеса и работещите, за да се компенсира неефективността на здравеопазването. Увеличаването на облагането на труда би имало негативен ефект върху икономиката и би натоварило още повече пазара на труда, водейки до още по-висока и продължителна безработица. Масовата практика в други страни е в кризата да не се вдига облагането на труда, а дори да се намалява, за да се стимулира създаването на работни места.

Според икономистите от Macro Watch България трябва да намали държавните разходи и да избягва дефицити, за да не попадне в негативна спирала като Гърция. Необходимо е да се продължат реформите в публичния сектор, включително пенсионна система, здравеопазване, администрация. Подобряването на бизнес средата също е належащо, за да се привлекат повече инвестиции. Допълнителни усилия трябва да се положат и за бързо влизане в чакалнята за еврозоната - ERM II.

Macrо Watch е инициатива на Институт "Отворено общество" - София, която започна през 2007 г. и чиято цел е периодично да анализира икономическата ситуация и рисковете пред страната, припомнят от института. В мартенския Macro Watch участват икономистите:

Георги Ангелов - старши икономист в Институт "Отворено общество"

Лъчезар Богданов - управляващ съдружник, Industry Watch

Георги Ганев - програмен директор, Център за либерални стратегии

Димитър Чобанов - преподавател в УНСС

Георги Прохаски - председател, Център за икономическо развитие

Какво каза всеки от икономистите по време на днешната дискусия, може да прочетете тук.


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...