Загубата на местообитания и климатичните промени оказаха сериозно влияние върху европейските пеперуди, бръмбари и водни кончета. В последното издание на Червената книга на Европа, издавана от Европейската комисия (ЕК) е записано, че 9% от пеперудите, 11% от бръмбарите и 14% от водните кончета са застрашени от измиране. Някои видове са толкова намалели, че има риск от изчезването им в световен мащаб и вече са част от Червената книга на Международния фонд за опазване на околната среда.
В европейската Червена книга присъстват около 6 хил. застрашени бозайници, влечуги, риби и насекоми.
„Бъдещето на природата е нашето бъдеще и ако то изчезне, изчезваме и ние", коментира комисарят по околната среда Янез Поточник.
Намалява 1/3 от видовете европейски пеперуди
Проучване показва, че 31% от популациите на пеперуди в Европа намаляват, а 9% вече се борят за оцеляването си. В Европа има 435 вида пеперуди. Един от видовете, Pieris wollastoni, която обитава остров Мадейра, е сериозно засегнат и вероятно ще изчезне през следващите 20 години. Критично е състоянието и на вида Pseudochazara cingovskii, обитаващ земите на Македония, заради намаляване на местообитанията.
Застрашени са и бръмбари и водни кончета
За първи път от Международния фонд за опазване на околната среда алармират за опасност за бръмбарите, които участват активно в процеса на разграждането на нитритите в почвата. Близо една трета от всички 431 вида бръмбари се намират единствено в Европа.
Водните кончета живеят навсякъде в Европа, но най-често се срещат във Франция и на Балканския полуостров. 14% от общо 130 вида водни кончета са застрашени от изчезване. Три от най-застрашените вида се живеят в малките речни басейни в Гърция и съседните държави - Албания, България и Турция. Ако не се вземат мерки те ще изчезнат в през първата половина на века.