Водосвет за кушията на Тодоровден

07.03.2020 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Тодоровден е един от празниците, с които Църквата влиза във Великия пост. Всички християни се причестяват и посещават храмовете
Водосвет за кушията на Тодоровден
Снимка: БГНЕС

Жители на столичния квартал Бенковски и гости изпълниха стадиона на традиционната кушия. Церемонията започна с извършване на водосвет от отец Йордан, предаде репортер на БГНЕС.

Тодоровден е един от празниците, с които Църквата влиза във Великия пост. Всички християни се причестяват и посещават храмовете. Отец Йордан разказа пред БГНЕС, че историята на празника датира от времето Константин Велики.

Паметта на Теодор Тирон се почита от векове. Според легендите император Юлиан решил да се подиграе с християните, като ги накара да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост. Затова той наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от принесени на идолите жертви всички постни храни на пазара. Християните като ядат, макар и без да знаят, ще се осквернят и тъй ще бъдат подиграни и обявени за езичници. Градоначалникът сторил, каквото му било заповядано. Но за Божието око това не могло да остане тайна.

Легендата разказва, че Свети Теодор Тирон се явил на константинополския Архиепископ Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник, заръчвайки му да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара. На запитването на Архиепископа какво да ядат през тия дни, Теодор отговорил: да си приготвят коливо – жито, то да им бъде храната. Архиепископ Евдоксий запитал: Кой е този, с когото говори, и Свети Теодор си казал името. Предупредени за наредбата, християните не взели никаква храна от пазара. Затова всяка година споменават с благодарност светеца.

Най-интересният момент от Тодоровден е кушията. При изгрев – слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм. После идва ред на любимото на всички конно състезание – кушия. Победителят се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.

„Пожелавам на всички именници много здраве, мир в душите и благоденствие. А пък там на манежа, който е по-добър да победи“, каза отец Йордан.

Лидия Пеева участва със захранване на конете на церемонията повече от 20 години. Пожела на семейството си и всички хора най-вече здраве и успех на състезателите.

Този ден е много чакан и желан от мен и всички колеги. Все пак конският Великден, денят на нашите партньори. Казват,че кучето е най-добрият приятел на човека, но ако се отнасяте към един кон с любов, ще ви се отблагодари стократно, разказа един от участниците в надбягването – Десислава Цекова от Конна полиция. Конете се обгрижват денонощно от гледачи, има и непрекъснато ветеринарно обслужване. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...