Повече от два часа разговаря днес премиерът Бойко Борисов с протестиращите срещу измененията в Закона за горите. Това разкри земеделският министър Мирослав Найденов, който основно водеше преговорите с природозащитниците, информира Агенция "Фокус".
По време на срещата е било постигнато споразумение по 3 от всички 4 точки. Продължават разговорите по отношение на най-големия спор – дали да се прави промяна на предназначението на горски територии, когато става въпрос за строеж на спортни съоръжения и ски писти. За да бъде разрешен спорният въпрос, в почивните дни ще заседават екипите на еколозите и Агенцията по горите. Впоследствие в понеделник от 10 ч. ще се проведе нова среща. На нея отново ще присъства премиерът Бойко Борисов.
И двете страни призоваха протестиращите, които се заканиха по-рано през деня да блокират кръстовището на Орлов мост за трети път, да не излизат на пътя, информира Дарик радио.
Природозащитници, участвали в срещата при премиера, тази вечер ще отидат на мястото на протеста, за да обяснят в каква посока ще вървят разговорите. Андрей Ралев от Сдружение за дива природа „Балкани” заяви, че са благодарни на премиера за срещата днес. Той допълни: „Беше много конструктивна. Съгласието ще гарантира, че няма да се сече повече от прираста в гората”, каза той и призова протестиращите да не блокират днес кръстовища“.
С цел гарантиране на обществения интерес премиерът Бойко Борисов обеща, че ще наложи временно забрана да бъде публикуван проектозаконът за горите в „Държавен вестник, докато не се изчистят спорните текстове. Това заяви от своя страна Алекдандър Дунчев от организацията WWF. Той допълни: "Проблемът, който извежда хората на площадите, е притеснението, че застрояването ще се извършва, без промяна на предназначението, и без гаранция, включително и за природните паркове".
Впоследствие от природозащитната организация "За да остане природа в България" обясниха, че са били извикани при премиера по повод спорните промени около Закона за горите. В съобщението се обяснява, че чисто правно премиерът няма право да налага мораториум веднага. Единствената институция е президентът, който може да наложи вето на Закона за горите.
Нещата, за които двете страни са се разбрали днес, са следните: За разрешаването на сеч до 20 декара без лесоустройствен план. По отношение на корекциите на корита на реки е било взето решение да не се засягат ценни видове. Приета е една техническа поправка – когато се извършва планова сеч в горски територии, тя да не надхвърля прираста на гората.
Междувременно управляващите продължават да настояват да не се променя предназначението на горите, които ще бъдат предоставяни за застрояване от спортни, религиозни и културни обекти и прилежащите им сгради. С този текста те се опитват да заобиколят ограниченията на Плана за управление на Природен парк Витоша, коментират от "За да остане природа".
Президентската институция ще чуе всеки и след това ще формираме своята позиция. Конституцията ми е дала ясни срокове. В рамките на тези срокове аз ще се произнеса. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти в Белград на въпрос – ще наложи ли вето на Закона за горите.
Припомняме ви, че спорните тексове от Закона за горите бяха приети на второ четене в сряда от НС. С тях правото на строеж на лифтове, ски-писти, стълбове за тях, влекове и съоръжения за спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи и необходимите преместваеми сезонни покрития и други леки второстепенни постройки, се учредява след търг.
Решението на НС беше прието с недоволство с множество природозащитници. Впоследствие те блокираха на два пъти Орлов мост в София.