Всеки норвежец вече е милионер 1

09.01.2014 | 11:35
по статията работи: Симеон Досев
Теоретично на всеки гражданин се падат по над 1 млн. крони от петролния фонд
Всеки норвежец вече е милионер

Всеки един гражданин на Норвегия вече е милионер на теория, след като най-големият суверенен фонд в света нарасна до невиждани размери, съобщава „Си Ен Би Си“.

Създаден през 1990 г., фондът притежава около 1% от световните акции, както и недвижими имоти от Лондон до Бостън. По този начин Норвегия е едно от малкото изключения във време на криза, когато повечето държави се чудят как да се справят с огромните си дългове.

Фондът, чийто парични средства идват от петролните находища на страната, се управлява от централната банка и през вчерашния ден (8 януари) предварителен брояч на интернет страницата на институцията показа, че натрупаното богатство е достигнало 5,11 трилиона норвежки крони (828,66 млрд. долара). По този начин за първи път на всеки гражданин на страната с население от 5 096 млн. души се падат по около 1 млн. крони.

Това разбира се не означава, че гражданите ще могат да изхарчат парите, спестени от правителството за гарантиране светлото бъдеще на следващите поколения. Засега страната успява да устои на изкушението да инвестира по-голяма част от средствата си.

Според финансовия министър Сив Йенсен фондът е помогнал за предотвратяването на големи и непредсказуеми сътресения в цените на петрола и природния газ. В момента Норвегия е седмият по големина износител на петрол в света.

„Много страни разбраха, че временните големи печалби от природни ресурси произвеждат сравнително краткотрайни сензации, които биват последвани от трудни периоди на приспособяване“, смята Йенсен.

В момента фондът се равнява на 183% от БВП на страната, но до 2030 г. се очаква тази стойност да достигне 220%.

„Фондът е успех от гледна точка на това, че парламентът успя да отдели пари за бъдещето. Има много примери за страни, които не успяха направят това“, казва Ойщан Дьорум, главен икономист в DNB Markets.

Той обаче изтъква, че суверенният фонд е накарал страната да не предприеме необходими реформи и да намали субсидиите - нещо, което на други места по света е немислимо. Освен това много граждани не намират стимул да работят, тъй като 1 на всеки 5 души в работоспособна възраст получава някакъв вид социални помощи. Въпреки това официално безработицата в Норвегия е едва 3,3%.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Veselina Miteva 10.01.2014 | 07:59
A пък тука харчат всичко на мига ....
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...