Автор на статията: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
Единственият засега специализиран център у нас за деца с аутизъм* се разширява с още 20 места. При откриването му през 2007 година центърът е разполагал с общо 40 места, а сега те вече са 60.
Пълното наименование на институцията, която се намира на столичния булевард "Александър Стамболийски", е Център за социална интеграция и рехабилитация на лица с проблеми от аутистичния спектър.
"Разширението му е направено като са ремонтирани три помещения и са открити шест нови работни места за специалисти, които да работят с децата", съобщи днес столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя уточни, че в центъра работят психолози, социални работници и терапевти.
Новата зона за младежи с аутизъм включва три зали - зала за групови занимания (пъзели, арт и готварство), компютърна зала и зона за рехабилитация и физическо укрепване. За ремонтни дейности и оборудване Столичната община е отпуснала 28 хиляди лева.
Центърът е изцяло общинско предприятие, което се финансира от държавно делегираните дейности. Разходите за заплати на персонала са 12 хиляди лева, общината се грижи и за поддръжката на сградата и помещенията в нея.
За да бъде прието едно дете с аутизъм в специализирания център, то трябва първо да мине през диагностициране в клиника "Св. Никола", откъдето го насочват към терапевтите в центъра. След това детето минава през интервю. То се приема в центъра, когато там се освободи място. "За всяко дете се изготвя специална програма за лечение", обясни директорът на Центъра Ани Андонова. Центърът предлага почасови занимания - децата не прекарват цял ден в него. Младежите над 18 години прекарват със специалистите по два часа два пъти в седмицата, а по-малките деца между 5 и 8 часа. В събота и неделя центърът работи и с родителите на заболелите деца, които там получават всичко необходимо като информация за болестта и нейното лечение.
"През следващата година сме предвидили да открием втори общински център за деца с аутизъм в район "Подуяне", каза Фандъкова и заяви, че до момента на територията на София над 50 деца чакат да получат достъп до услугите му.
Няма официални данни за това колко деца у нас са болни от аутизъм. "Световната статистика показва, че на 150 деца, едно се ражда с тази болест", обясни Андонова. Тя заяви, че през
последните години има бум на децата с аутизъм.
"Когато се роди дете с това заболяване, родителите изпадат в шок", коментира Андонова, цитирана от iNews.bg. Тя посъветва това да не се
случва, а родителите да се обръщат към специалистите, защото колкото по-рано започне лечението, толкова по-добри резултати ще даде то.
*Аутизъм означава "усамотяване", "самоизолиране". Той е психично заболяване, което засяга развитието на мозъка, а от там и поведението на човек. Аутизмът се установява още в детска възраст. Децата аутисти обичат самотата, търсят я и са си емоционално самодостатъчни. Те се изолират от околния свят и не се интересуват от него.
Някои типични характеристики на децата аутисти са:
- Проблем с говоренето или тотална липса на говор.
- Невъзможност за провеждане на комуникация с връстници или по-възрастни.
- Не се правят опити да се замести липсата на реч с мимики и жестове.
- Незаинтересованост към случващото се.
- Липса на зрителен контакт с околните.
- Нежелание да създават социални връзки с връстници, не се привързват, не търсят приятели.
- Липса на привързаност и контакт дори със самите родители.
- Неадекватност и неприспособимост към различни социални среди.
- Повторяемост на действия, игри, реплики, без очевидна логика.
- Агресивност и избухване, склонност към самонараняване.