Всички пенсии да се повишат с 5,5% от юли 2022 година. Това е записано в План за изпълнение на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България, който е качен за обществено обсъждане, съобщава Труд.
Разработването му се координира от Министерство на труда и социалната политика. Проектът на плана е изготвен в рамките на Междуведомствената работна група по демографските въпроси, доходите и жизненото равнище към министъра на труда и социалната политика, в която участват представители на министерства, държавни агенции, социалните партньори, Националния осигурителен институт, Националния статистически институт, Българския червен кръст и др.
Индексирането на пенсиите е една от мерките в плана за увеличаване на доходите от пенсии.
Процентът – 5,5 е изчислен въз основа на заложените в бюджетната прогноза за 2021 - 2023 г. ръст на средния осигурителен доход и ниво на средногодишния хармонизиран индекс на потребителските цени. Така от 1 юли 2022 г. минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст ще се увеличи до 316,50 лв., а социалната пенсия за старост ще нарасне до 158,89 лв.
В документа се напомня, че от 1 юли тази година всички пенсии ще бъдат индексирани по швейцарското правило с 5%, като социалната пенсия за старост ще се увеличи от 141,63 лв. на 148,71 лв. От началото на годината вече е повишена минималната пенсия на 300 лева от 250 лв., а максималната – на 1440 лева от 1200 лева.
Догодина нараства и нужната възраст за пенсиониране, като за жените тя се повишава с 2 месеца до 61 години и 10 месеца, а за мъжете – с 1 месец до 64 години и 5 месеца, пише още в плана. Необходимият осигурителен стаж пък ще се увеличи с 2 месеца и за двата пола. Нараства и възрастта за придобиване право на пенсия за работещи в условията на първа и втора категория труд, учители, работещи в специалните ведомства и др. - с два месеца.
Освен ръст на пенсиите в плана са заложени и мерки за създаване на условия за активен и достоен живот на възрастните хора чрез осигуряване на равни възможности за пълноценното им участие в икономическия и социален живот на обществото.
Социалното министерство предлага програма за насърчаване на работодателите да наемат на работа безработни хора над 55-годишна възраст. Тя се финансира с пари от бюджета, като за тази година сумата е над 1 млн. лева и с тях държавата ще покрива част от разходите за труд за период до 6 месеца. Освен работа се предвиждат и мерки за спорт на възрастните хора. Националната спортна академия предоставя свободен достъп до терен и съоръженията на него за ползване от пенсионери, както алеи за разходки. Кинезитерапевти и спортни педагози ръководят групи от 35-40 постоянни участници – общо 200 човека възраст от 60 до 95 години, с които се провеждат занимания 3 пъти седмично. Водно-учебната спортна база на НСА в Несебър предоставя на организирани групи от възрастни хора своята база с отстъпка в цените и дейности, които оптимизират физическата активност. Върви и специализирана услуга „Адаптирани водни спортове“ за възрастни хора с увреждания.