Всички промени в пенсионната система стават ясни до 31 март

08.01.2015 | 15:10
по статията работи: Мина Стойчева
НОИ и фондове ще имат време да докажат предимствата си, казва Владислав Горанов
Всички промени в пенсионната система стават ясни до 31 март
Снимка: Thinkstock/Guliver

До 31 март ще има дългосрочен и завършен комплект от решения за пенсионната система. Това коментира министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг в ръководеното от него ведомство. „Още през следващата седмица ще продължи дебатът за пенсионната реформа под ръководството на вицепремиера Ивайло Калфин“, посочва още той.

По думите на Горанов в момента от особено значение са обсъжданията на промените в пенсионната система. Министърът посочва, че крайният вариант на измененията ще бъде готов до края на март месец. „До 31 март ще имаме дългосрочен и завършен комплект от решения за пенсионната система, който да бъде припознат от всички политически сили и от всички партии, подкрепящи правителството, така че да има дългосрочност“, посочва той.

Владислав Горанов потвърждава, че измененията в Кодекса за социалното осигуряване вече са факт. Той допълва, че към момента единствените критики към него се отнасят до невъзможността за движение на средствата, както от частните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ), така и обратно.

При положение, че нямаме гаранции и увереност кой от двата модела работи по-добре, аз продължавам да смятам, че хората трябва да имат право на избор и ако се окаже, че един от двата модела се е провалил, тази отговорност да бъде в личния избор на хората“, посочва министърът.

Той припомни, че в по-голямата част от държавите в Европа пенсионният модел е двустълбов и включва солидарна основа и доброволна капиталова. „Нашият модел е по-интересен - предвижда и задължителна капиталова компонента“, обяснява Горанов и допълва, че предлага хората да могат да избират дали да участват в двустълбов или в тристълбов модел.

Финансовият министър посочва, че както НОИ, така и частните пенсионни фондове ще има достатъчно време да докажат предимствата си пред вложителите. „Периодът на осигуряване е дълъг - 40 -45 години и хората трябва през целия този период да имат увереност, че ще имат гарантирани доходи за своите старини”, посочва той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...