Редица летища в Северна и Западна Европа отмениха полети заради изригналия в Исландия вулкан. Норвегия, Финландия и Шотландия затвориха част от въздушните си пространства поради липса на видимост, причинена от образувалия се облак от вулканична пепел.
Лондонските летища Хийтроу и Гетуик са отменили близо 300 полета заради пепелта, разнесла се от вулкана, съобщи bTV. В цяла Великобритания са отменени стотици полети, затворени са летищата в Единбург, Белфаст, Нюкасъл и в десетки други градове. Британската авиокомпания "Бритиш еъруейз" съобщи, че анулира всички свои полети поне до утре сутринта, 16 април.
В норвежката столица Осло е спрян целият въздушен трафик докато се разсеят облаците от пепел. Мярката в Северна Финландия пък ще бъде в сила до 15 ч. местно време в петък (15 ч. и българско време). Главното летище на Финландия - "Хелзинки-Вантаа", продължава да функционира. Националната авиокомпания "Финеър" обаче отмени два полета - за Осло и Манчестър, и пренасочи трети - до Лондон, към друго летище. Ситуацията се променя непрекъснато, подчерта говорител на "Финеър".
Европейската агенция за авиационен контрол "Юроконтрол" съобщи, че холандското въздушно пространство ще бъде затворено от днес следобед заради наближаващите въздушни маси с пепел.
Днес бяха отменени и десетки полети от и до амстердамското летище "Схипхол", предимно от Великобритания, скандинавските държави и Русия.
Въздушният трафик в страните от Бенелюкс и от Северозападна Германия ще бъде силно нарушен при преминаването на облака от вулканичната пепел след 14 ч. по Гринуич
(17 ч. българско време). В същото време службата уточни, че въздушното пространство на нито една от тези държави няма да бъде затворено.
Всички полети от парижкото летище "Роаси" за Лондон, Шотландия, Копенхаген и Осло бяха анулирани от днес по обед, съобщи говорител на аерогарата, цитиран от Франс прес. Той уточни,
че са отменени и част от полетите за Стокхолм.
Вулканът в Исландия изригна вчера, 14 април, като разпръсна огромни облаци черен дим и пепел. Заради опасения от силни земетресения и наводнения, властите евакуираха над 800 души. Исландия е разположена в сеизмично активна област. Повечето изригвания обаче стават в рядко населени райони и не представляват голяма опасност за хората и за имуществото им.
Въздушният транспорт във Великобритания и редица страни в Северозападна Европа е изправен пред криза заради облак от вулканична пепел от Исландия, съобщи Агенция "Фокус".
От Британската служба за въздушен контрол съобщиха, че са взели решение за пълно затваряне на въздушното пространство на страната, след като от метеорологичните служби са предупредили, че вулканичната пепел може да повреди самолетните двигатели.
Властите в Норвегия и Швеция затвориха въздушното си пространство.
Въздушният трафик на летището в Осло е прекратен от днес заради облаците от пепел.
"Целият въздушен трафик към и от летище Осло е прекратен...Това се дължи на затварянето на норвежкото въздушно пространство заради пепелта от изригването на вулкан в Исландия. Всички пътници трябва да се свържат със своя авиооператор за допълнителна информация", съобщиха летищните власти.
От 16:00 часа българско време Дания също ще затвори въздушното си пространство, съобщиха по датското национално радио, предаде.
„Докато вулканът изпуска дим и пепел и вятърът духа към Дания, въздушното пространство над страната ще остане затворено", съобщи главният метеоролог на Датската метеорологична служба Томас Мадсен.
От ръководството на летището в Брюксел предупредиха, че очакват терминалът да бъде затворен заради облакът от вулканична пепел, който преминава през Западна Европа след изригване в Исландия.
До момента са отменени само полетите към Великобритания и скандинавските страни, същата мярка беше взета и от ръководството на летището в Париж.
„Има голяма вероятност летището в Брюксел да бъде принудено да преустанови работа в рамките на деня", се посочва в изявление.
Очаква се облакът от вулканична пепел да продължи да се придвижва на юг. Мощното вулканично изригване в Исландия може да продължи още „дълго време", заяви исландски геофизик.
„Има големи вариации относно това колко могат да продължат тези изригвания. Може да е всякакъв период между няколко дни и повече от година", коментира Магнус Туми Гудмундсон, професор по геофизика и съветник по гражданска защита. Според експерта, ако се съди по интензивността на настоящето изригване, то може да продължи още дълго.
След изригването на вулкана на около 125 км източно от исландската столица Рейкявик от региона бяха евакуирани около 800 души, като регионът е наводнен заради топенето на близкия ледник, причинено от изригването.