В проектобюджета на министър Горанов нещата са подредени приблизително така, както бяха и миналата година и няма резки промени. Това, обикновено, се влага в едно определение за консерватизъм.
Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ проф. Христина Вучева.
В нашия закон за публични финанси има текст, който ограничава правата на народните представители. Те не могат да променят дефицита или излишъка, който е предложило правителството. Това е по закон. Следователно предложението на правителството от един милиард и 400 дефицит не може да бъде променяно в разискванията, които очакваме да чуем до края на ноември вероятно, началото на декември, но можем да чуем такива разисквания, които да ни убедят или да убедят цялата общественост за някакви промени било в приходи, било в разходи, които вътрешно да ги наречем, в рамките на този дефицит.
Вучева отчете, че в бюджетите на няколко ведомства има увеличени средства, но пргнозира че „нищо няма да се реши“, тъй като министрите „не искат да водят борба за ефективно използване на парите“. Заложеният ръст на БВП от 2.5% е „реален“, убедена е Вучева.
Ако искаме да реализираве такъв растеж, който би гарантирал по теория, по принцип, растеж на доходите, това е растеж от 4-5-6%. Имаме 6 милиарда, както са предвидени, публични средства - около 3 милиарда и нещо от програмите европейските и, да кажем, 2,5 милиарда от Държавния бюджет - засега за 2017-та. Още толкова, поне, трябваше да има частни инвестиции, с които да станат общо парите някъде около 12-13 милиарда. Тогава биха могли да се достигнат 4-5-6 процента. Но така, както ние разчитаме само на тези публични средства, които са около 6 милиарда и нещо, а 2,5 милиарда и половина са предвидени от държавния бюджет .... Според мен те няма да се използват, защото няма разписана програма за какво са. Вероятно, ако добре се организират нещата, ще се използват тези 3,5 милиарда от европейските средства. Това може много трудно да гарантира едва някъде около 2% ръст, което означава, че никой не трябва да очаква увеличаване на доходите. Това е реалното състояние.