Въвеждането на „трета тарифа“ при отчитане на консумацията на електроенергия през денонощието – в пиковите часове между 7 и 9 часа и от 19 до 21 часа няма да доведе до промяна в потреблението. Това предложение внасят група депутати между първо и второ четене на Закона за енергийната ефективност.
Дори и да бъде прието от парламента това предложение няма да доведе до практическа промяна в отчитането на потребената енергия в близко бъдеще. Товав коментира пред БНТ енергийният експерт Славчо Нейков, председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт. По думите му въвеждането на почасови тарифи е част от изискванията на директивата на ЕС за енергийната ефективност, която България закъснява да транспонира. От друга страна обаче европейското законодателство много ясно посочва, че трябва да има съответствие между разходи и ползи, допълни още Нейков.
„Регулаторът има право да прецени дали тези стъпки трябва да бъдат извършени и какви ще са ползите от тях“, обясни експертът.
Въвждането на т.нар. трета тарифа изисква подмяна на сегашните електромерите, които да позволят отчет по часове. Според оценката на Славчо Нейков само смяната на уредите ще струва над 1 млрд. лева. Цената на „умните“ електромери се движи между 100 и 150 евро, а са необходими и допълнителни разходи за софтуер, техническата подмяна на уредите и т.н., уточни още той.
Славчо Нейков припомни, че през 2013 година Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е изготвила анализ на ползите и разходите от ввеждането на „умни измервателни уреди“. Тогава от ДКЕВР съобщиха, че подмяна не е необходима, заради високата цена, която трябва да платят дружествата, а впоследствие и потребителите. Нейков обаче посочи, че „умните уреди“ дават възможности за по-голяма гъвкавост на пазара и в крайна сметка – подобряване на условията за крайния потребител.
Експертът беше категоричен още, че цената на електричеството у нас не съответства на разходите и не стимулира енергийната ефективност. „От тази гледна точка тя трябва да бъде повишена“, обясни още той.
Припомняме, че Министерство на енергетиката се ангажира да изготви система за регулярна проверка на търговските измервателни уреди на електроенергия, която да влезе към промените в Закона за енергийна ефективност.
По неофициална информация през юни предстои да бъдат подготвени нови промени както в Закона за енергетиката, така и в Закона за енергийната ефективност. Тогава се очаква да има и по-голяма яснота по отношение на умните измервателни уреди.
Сегашното бързане цели избягване на санкции от ЕС и подкрепа на потребителите. Това каза пред радио „Фокус“ в края на февруари депутатът от ГЕРБ и член на парламентарната енергийна комисия Александър Ненков. Той призна, че страната ни може да бъде санкционара заради това, че не е хармонизирала своето законодателство и е необходимо да се даде тласък за покриването на определените нормативи и постигане на синхрон. Така, въпреки че депутатите от всички групи имаха значителни възражения по текстовете направиха компромис и промените вече се очаква да бъдат приети и на второ четене.
Източник: 3e-news.net