Възможностите за подкрепа на малкия и средния бизнес у нас, както и регламентирането на взаимоотношенията между всички субекти на пазара-
производител-доставчик-търговец- клиент са обсъдени на среща между премиера Бойко Борисов, икономическия министър Трайчо Трайков и представители на Съюз "Произведено в България". Това съобщават от
правителствената пресслужба.
Борисов увери членовете на Съюза, че предстои да бъдат внесени за одобрение в МС промените в Закона за защита на конкуренцията, които предвиждат въвеждане на максимални договорни срокове за заплащане на доставките, както и прецизиране на правомощията на Комисията за защита на конкуренцията във връзка с действията срещу нелоялните практики и злоупотреби с пазарна мощ.
"Максимално бързото приемане на поправките в закона ще помогнат да развием българския пазар и да регламентираме взаимоотношенията между доставчици и търговци в сферата на добрите практики и изцяло в защита на потребителя”, заяви Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Според нея сътрудничеството между държавата и бизнеса трябва да се развива и да се прилагат всички възможности за популяризиране на българските стоки и услуги.
"Получихме пълна подкрепа и уверението на министър-председателя, че най-належащите неща, свързани с премахване на нелоялните пазарни практики, ще бъдат предприети като действия. Положителен отговор имаше и във връзка с идеята ни за подпомагане изграждането на тържища и пазари за директен достъп на продукцията на нашите предприятия до клиенти, без прекупвачи и без допълнително увеличение на цените”, заяви заместник-председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Лукан Луканов. Според Трайков подобна идея би могла да се реализира в тясно сътрудничество между представителите на бизнеса и местните власти.
Участниците в срещата изразиха мнение, че приемането на измененията и допълненията в Закона за защита на конкуренцията и подобряването на условията, в които функционират малкият и средният бизнес, ще доведе до редица положителни промени в сферата на заетостта, възнагражденията и потреблението.