Учени от Института по океанология към БАН във Варна ще разработят пилотен вариант на система за ранно щормово предупреждение. Това съобщи днес н.с. Николай Вълчев при представянето на проекта MICORE.
Резултатите от проекта са ориентирани в помощ на стратегии за защита на населението при бедствия и аварии, създаване на система за ранно предупреждение и информационна система за дълготрайно редуциране на бедствията.
Основната цел при проекта е и развитието на инструменти за надеждна прогноза на морфоложкото въздействие и щетите, нанесени при щормови явления.
До момента е направен преглед на историческите щормове, предизвикали значителен морфоложки ефект по нашето крайбрежие. Всички данни ще бъдат обединени в база-данни за щормовете и свързаните с тях социално-икономически щети.
Проектът е по Седма Рамкова програма на ЕС и се финансира от ЕК и Министерството на образованието. В него участват 13 институции от 9 страни. Институтът участва в още един проект по тази рамкова програма, който е свързан с бреговата зона. Освен това съвместно с Института по хидро- и аеродинамика учени работят върху иновационни технологии за усвояване на вълновата енергия в бреговата зона на Черно море, съобщи БТА.