Правителството се впуска в допълнителни социални разходи и така ще се увеличи дупката в бюджета, считат анализатори.Според депутати обаче гръцкият сценарий е опасно внушение за България. Няма как да се сравнява българската икономика с държава, която има 130% публичен дълг – неоснователно се размахва плашилото на гръцкия проблем.
Депутатът от "Коалиция за България" Корнелия Нинова увери, че няма да има увеличаване на данъците и външния дълг – хазната щяла да се попълни чрез повишаване на събираемостта на приходите, главно на ДДС и акцизи. „Един милиард лева от несъбраните приходи идва от НАП и Митници. Прави се вътрешно разместване на парите за отделните министерства. Засега актуализиране на бюджета не е предвидено”, посочи Нинова пред bTV.
Представителят на ГЕРБ и бивш заместник-министър на финансите Владислав Горанов определи действията на кабинета по отношение на публичните средства като „хитър ход”. Според него, „ако социалистите направят актуализация на бюджета в този момент, това значи да признаят, че обещанията от предизборната им кампания са били популистки и нереални”. „Сега ангажирате ресурс за по-високите майчински, а наесен ще увеличавате бюджета на социалното министерство”, добави Горанов.
Той призна, че замразяването на майчинските от кабинета „Борисов” е било грешка, обусловена от два фактора – разчет на държавните пари до стотинка, както и разчитане на факта, че строене на детски градини е по-отговорната и важна задача. „Просто едната социална политика замени другата, което беше грешка”, каза Горанов.
Николай Александров от „Атака” обясни, че партията му предприема важна стъпка за финансите, но не на държавата, а на партиите – намаляване на субсидиите от 12 на 9 лева на глас. Представителите на БСП и ДПС не се ангажира с подкрепа на мярката.