Банките в Европа са изправени пред ситуация на свиващи се приходи и по-високи разходи заради увеличението на базовите заплати на инвестиционните банкери със 100%. Това решение беше взето заради намаляването на бонусите в светлината на кризата от 2008 година.
В резултат банките може и да прибегнат към още съкращения на персонал или към премахване на бонусите и премиите за добра работа, тъй като буреносната ситуация на фондовите пазари им пречи да поддържат достатъчно големи компенсационни буфери, пише агенция Bloomberg.
Съкращенията не подминават и американските банкови институции. Днес Bank of America обяви, че ще съкрати близо 30 000 работни места, като част от мащабния план за реструктурирането си, целящ да намали осезаемо разходите, пише АФП, цитирана от БГНЕС.
Съкращенията, които ще засегнат около 10% от работната ръка на Bank of America, ще се извършат "в идните няколко години", обявиха от банката в комюнике. Гигантът също така изрази надежди, че по този начин ще намали годишните си разходи с 5 млрд. долара до 2014. "Въвеждайки хилядите си решения от проекта "New Bank of America", компанията възнамерява да стане по-фокусирана, по-икономична и по-ефективна", отбелязаха директорите й.
Тази година европейските банки като например UBS, Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland и Credit Suisse са обявили съкращения на общо около 70 хил. служители, а тези в САЩ пък са съкратили 42 хил.
души персонал. Всичките тези съкращения са стрували на 20-те най-големи инвестиционни банки в света 1% от нетната им печалба.
Очакванията са, че нетната печалба на банковия сектор през тази година ще се увеличи с 65%.